Strona główna

  

11 szprotawa herb  

logo bip 2 fb yt

 

Samorząd szkolny 2019/20
Dzień Edukacji Narodowej 2019
Uroczysty apel
Pasowanie na ucznia klasy I

40946728 1444294498936121 4880406741860220928 nSzanowni Rodzice!

W trosce o zdrowy rozwój naszych dzieci Spółka Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja zainicjowała we współpracy z Hydro-ECO Technika Grzewcza oraz Gminą Szprotawa realizację programu pn. „Pij wodę w szkole”.  To pierwszy taki kompleksowy program w naszym województwie.

Celem tego programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dzieci oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Zapewnienie uczniom dostępu do wody pitnej wpłynie na:

1. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.

2. Ograniczenie spożycia słodzonych napojów.

3. Pozytywne kształtowanie nawyków żywieniowych i odpowiedzialnej postawy wobec zanieczyszczania środowiska.

Warto również przypomnieć, że kiedy dziecko pije za mało płynów, może nastąpić odwodnienie organizmu, w efekcie czego dziecko będzie osłabione, zmęczone i rozdrażnione, ma obniżoną koncentrację i sprawność fizyczną. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zapewniać dzieciom odpowiednie nawodnienie organizmu w  ilościach niezbędnych, tj. minimum 6-8 szklanek dziennie, natomiast przy wysiłku fizycznym oraz zwiększonej temperaturze otoczenia ilość wody powinna zostać zwiększona o 2 szklanki. 

Zamontowane w szkołach źródełka zapewnią dzieciom nieograniczony dostęp do wody, tym samym korzystnie wpłyną na odciążenie ich szkolnych plecaków. Dzieci nie będą musiały nosić ze sobą butelek z napojami, co sprawi, że zmniejszy się ilość odpadów poprzez eliminację jednorazowych opakowań, co przełoży się również na oszczędności w budżetach rodzinnych.

Realizację programu rozpoczęliśmy od  zamontowania źródełka wody w Państwa szkole.  Docelowo  zamontowane będą one we wszystkich gminnych szkołach podstawowych.  Już dziś możemy powiedzieć, że odbiór społeczny jest tak pozytywny, że zgłaszają się do nas kolejne instytucje publiczne z prośbą aby uwzględnić je w tym programie.

Bezpieczeństwo

Źródełko wody zasilane jest w wodę pitną bezpośrednio z instalacji wewnętrznej szkoły, która zasilana jest z naszych sieci wodociągowych, co gwarantuje bezpieczeństwo jej spożywania, ponieważ jakość naszej wody jest stale kontrolowana i monitorowana przez laboratoria posiadające odpowiednią akredytację. Badania jakości wody realizowane są zarówno na nasze zlecenie jak i przez sanepid
w ramach tzw. monitoringu przeglądowego i kontrolnego zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Badanie wody ze źródełka

Przed oddaniem do użytku Państwa dzieciom, dla bezpieczeństwa, poddaliśmy wodę
z zamontowanego przez nas źródełka analizie laboratoryjnej  na obecność zanieczyszczeń bakteriologicznych. Analiza wykazała, że woda ze źródełka nie budzi zastrzeżeń pod względem bakteriologicznym.

Lampy UV

Niezależnie od tego, aby zwiększyć Państwa poczucie bezpieczeństwa picia wody ze źródełka, urządzenie Wasze  zostało wyposażone  w lampę UV zapewniającą dodatkową jej dezynfekcję. Lampy UV do wody skutecznie usuwają bakterie Coli z wody pitnej. Promieniowanie UV zabija również Enterokoki, a nawet Clostridium Perfringens w wodzie pitnej. Lampy UV sterylizują wodę, dlatego bywają nazywane również sterylizatorami UV. Sterylizatory UV do wody usuwają nie tylko niebezpieczne bakterie, ale równie wirusy, grzyby i ich formy przetrwalnikowe.

Mechanizm działania promieniowania UV jest bardzo dobrze zbadany, a jego skuteczność potwierdzona na przestrzeni ponad 40 lat w setkach tysięcy obiektów na świecie zarówno
u użytkowników indywidualnych, jak i w dużych wodociągach miejskich dostarczających wodę dla wielomilionowych aglomeracji. Woda po sterylizacji lampą UV nadaje się do bezpośredniego spożycia.   Lampy UV nie wprowadzają do wody żadnych zanieczyszczeń chemicznych, nie zmieniają smaku i zapachu ani innych właściwości fizykochemicznych wody, działają natychmiastowo. Jedynym źródłem dezynfekcji jest promieniowanie ultrafioletowe.

Jakość wykonania

 

Zamówione przez nas stojące źródełko wody to nowoczesne urządzenie wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i co najważniejsze -posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny jedynej
w Polsce instytucji uprawnionej do wydawania tego typu atestów. Źródełko to wyposażone jest
w wbudowaną wylewkę, zawór samozamykający oraz kranik do napełniania butelek, bidonów, kubków i karafek z automatycznym zamknięciem wody.

Pytania

Aby rozwiać Państwa wszelkie wątpliwości, uruchomiliśmy pocztę emailową, na którą będziecie mogli przesyłać do nas zapytania w sprawie zamontowanych źródełek. Adres poczty
to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pytania możecie Państwo również zgłaszać za pośrednictwem nauczycieli i dyrekcji szkoły.

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.