Samorząd szkolny 2018/19
Dzień Edukacji Narodowej 2018
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

BRD17 180Po raz   XLI  w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Drużyna z gimnazjum w składzie: Maksymilian Baniuk, Patryk Kuczak i Szymon Katulski nie oddała nikomu palmy pierwszeństwa i zajęła najwyższe I miejsce, a zespół ze szkoły podstawowej, który tworzyli Hubert Trościanka, Wiktoria Silska i Sebastian Karmelita,  uplasował się na miejscu II.

Gości oraz wszystkich uczestników zmagań powitała dyrektor szkoły Cecylia Brodzińska oraz prowadzące imprezę – polonistka Anna Ciołka wraz  przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Na turnieju obecni byli: zastępca Burmistrza Szprotawy Paweł Chylak, przewodniczący Rady Powiatu Żagańskiego Mirosław Gąsik, radni powiatowi: Roman Śliwiński i Piotr Ciołka, wiceprzewodniczący Rady Gminy Władysław Sobczak, radni gminy: Janusz Biliński i Stanisław Rosół, kierownik Wydziału  Edukacji  i Spraw Społecznych Sylwester Chocholski, sołtys Wiechlic i przewodnicząca Rady Rodziców Ilona Burzyńska,  sekretarz Rady Rodziców Marta Biernacka, przedstawiciele Policji oraz Straży Pożarnej. Na turnieju obecne też były media – „Gazeta Regionalna” oraz dziennikarze gazetki szkolnej „Szkolne Oko” – Żaneta Mikus, Julia Wlazło, Zuzanna Kowalska i Julia Nowodworska.

Turniej, w którym wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół gminnych, rozpoczął się od konkurencji teoretycznej, sprawdzającej w formie testów znajomość zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy musieli się wykazać także umiejętnościami praktycznymi. Z precyzją pokonywali tor przeszkód, „żmijkę”, zwężenie na półkolu, przewozili przedmioty  oraz doskonalili się w  znajomości  zasad udzielania I pomocy. Uczniowie różnie oceniali stopień trudności konkurencji. Według Maksa Baniuka, który trenował w  dni wolne od zajęć, i dlatego obcy był mu stres,  przeszkody nie były trudne, ale inni uczestnicy nie byli tacy spokojni. Jedna z uczennic zdradziła: - Byłam zestresowana mimo tego, że ćwiczyłem wczoraj cały dzień. I dodała: - Szkoda, że nie mogłam powtórzyć  przejazdu; spodziewałam się łatwiejszych konkurencji.

W kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze Szkoły Filialnej  w Siecieborzycach,  która zajęła I miejsce; II miejsce  przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach, a III - Szkole Podstawowej nr 1 w Szprotawie. W kategorii gimnazjów I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Wiechlicach, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie, a miejsce III  Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie. Przyznano także tytuły dla najlepszych zawodników. W kategorii szkół podstawowych tytuł ten powędrował do Patryka Janikowskiego z Filii w Siecieborzycach, a w kategorii gimnazjów do Patryka Kuczaka z SP Wiechlice. Po raz pierwszy wyróżniono najmłodszego uczestnika turnieju, którą okazała się Wiktoria Silska. Nagrody wraz z dyrektorem  wręczyli w imieniu  Burmistrza Szprotawy Józefa Rubachy, który od kilku lat patronuje turniejowi, kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Sylwester Chocholski, a także sponsorzy. Otrzymali je nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy uczestnicy turnieju.

Organizatorzy zadbali o poczęstunek oraz o przyjazną atmosferę. Na koniec dyrektor Cecylia Brodzińska zaprosiła wszystkich uczestników turnieju do wspólnego zdjęcia. Podziękowała też sponsorom imprezy, którymi byli: Gmina Szprotawa, Rada Rodziców, Bank PKO w Szprotawie, Zakład Usługowy „Zachód”, Valuepack Europe Sp. z.o.o., Krzysztof Langier, Dariusz Siwik Agencja Ubezpieczeniowa, Andrzej Brojanowski „Record System”, Władysław Dubiel „Hurtownia Joanna”, PSS Społem, Bank Spółdzielczy w Żaganiu.