Biblioteka

Biblioteka szkolna otrzymała wyprawkę czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Do głównych celów działalności Instytutu Książki należy promocja czytelnictwa, dlatego Instytut  kładzie nacisk na zaszczepianie w dzieciach miłości do książek. „Mała książka – wielki człowiek” to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. W tym roku odbiorcami kampanii są dzieci z klas pierwszych, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu.

przerwaPo raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo. W tym roku I międzynarodowa edycja V Ogólnopolskiej akcji ,,Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” z powodu pandemii wyglądała trochę inaczej i miała charakter bardziej kameralny. Dyrektor p. Cecylia Brodzińska wraz wicedyrektor p. Alicją Pachlińską przyłączyły się do akcji i czytały książki, które wciąż cieszą się ogromną popularnością, a są nimi ,,Ania z Zielonego Wzgórza” oraz ,,Ten obcy”. W sekretariacie pani Asia również znalazła chwilę, aby sięgnąć po książkę. Najmłodszym w przedszkolu czytały uczennice z klasy 6a i 3b fragmenty utworów pt.,,Edison. O wielkim wynalazcy” oraz ,,Twardy orzech do zgryzienia”.  W klasach I-III panie wychowawczynie czytały z uczniami fragmenty książek z serii ,,Już czytam”. Natomiast uczniowie klas IV-VIII na języku polskim czytali wybrane fragmenty z lektur szkolnych. Dodatkowo uczennice klas starszych przygotowały filmiki na fb  ,,Spotkanie z książką”, na których czytały fragmenty ciekawych utowrów i proponowały społeczności szkolnej książki warte polecenia.

Zachęcamy wszystkich do sięgania w wolnych chwilach po książkę, ponieważ: ,,Czytać może każdy, trzeba tylko chcieć”.

Od 2001 roku  29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu to również  dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji  p. dyrektor  Cecylia Brodzińska czytała na głos uczniom klas I-III fragment książki pt. ,,Pięciopsiaczki”. Natomiast p. wicedyrektor Alicja Pachlińska w oddziale przedszkolnym prezentowała dzieciom fragment bajki ,, Arielka”.
Wszystkim zachęcamy do czytania codziennie;  nie tylko 29 września.

BIBLIOTEKA SZKOLNA OTWARTA JEST CODZIENNIE
Poniedziałek: 8.00 – 11.00 sala nr 45 p, 11.00 – 14 sala 12g
Wtorek: 8.00 – 11.00 sala nr 45 p, 11.00 – 14 sala 12g
Środa : 8.00 – 11.00 sala nr 45 p, 11.00 – 14 sala 12g
Czwartek: 8.00 – 11.00 sala nr 45 p, 11.00 – 14 sala 12g
Piątek: 8.00 – 11.00 sala nr 45 p, 11.00 – 14 sala 12g

LEKTURY
KLASA IV
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE PODSTAWÓWKI S.45
Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”
Joannna Olech „Dynastia Miziołków”
Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”
Carlo Collodii „Pinokio”
Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Sztuka Latania” (do wyboru wspólnie w klasie lub samodzielnie)

KLASA V
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE PODSTAWÓWKI S.45
Clive Staples Levis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Ferenc Molnar „Chłopcy z placu Broni”
Bolesław Prus „Katarynka”
Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”
Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

KLASA VI
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE ,,GIMNAZJUM” S.12
Antoni Czechow „Kameleon”, „Śmierć urzędnika”
John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE PODSTAWÓWKI S.45
Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

KLASA VII
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE ,,GIMNAZJUM” S.12
Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
Aleksander Fredro „Zemsta”
Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”?
Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
Stefan Żeromski „Siłaczka”
Nancy H. (Horowitz) Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”

KLASA VIII
MOŻNA WYPOŻYCZYĆ W BIBLIOTECE PO STRONIE ,,GIMNAZJUM” S.12
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
Juliusz Słowacki „Balladyna”
Antoine de Saint- Exupery „Mały Książę”
Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
Eric-Emanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

Ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo ,,Tydzień bibliotek” organizowana jest co roku w maju przez Stowarzyszenie Bibliotek Polskich. Ma ona na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania książką. Mimo trudnej sytuacji jaką było wspieranie walki z pandemią i dbanie o bezpieczeństwo, nasi uczniowie chętnie wzięli udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną. Starsi uczniowie wzięli udział w tworzeniu ,,Kulinarnej mapy literackiego świata”. Akcja czytelnicza polegała na wyszukaniu tytułu książki, w której bohater lubił lub nie znosił jakiejś potrawy. Tytuły książek zostały umieszczone na mapie świata w państwie, z którego pochodził autor książki. Młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. ,,Do twarzy mi z ulubioną książką”, wcielili się w autorów i stworzyli własny komiks oraz stali się projektantami ,,Niezwykłej zakładki do książki”. Efekty można podziwiać na zdjęciach. Wszystkim gratulujemy pomysłów i inwencji twórczej.