czytanie 1x1

Żeby stać się czytelnikiem,  potrzeba dwóch rzeczy - umiejętności czytania i motywacji. Czytanie książek daje wiele korzyści, np. relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie mile spędzonego czasu. Tak naprawdę pozytywnych czynników podczas obcowania z książką jest cała masa. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu przeczytał jedną, dobrą książkę. Pod opieką pani z biblioteki szkolnej uczennice z klasy 5a: Nadia Pruska i Marlena Dąbrowska zachęcały młodszych kolegów i koleżanki do czytania poprzez promowanie serii książek pt.: ,,Czytam sobie”. Uczennice wybrały ciekawy fragment książki i czytały go z podziałem na rolę, używając odpowiedniej intonacji głosu i znaków interpunkcyjnych. Za piękne czytanie otrzymały oklaski od przedszkolaków i uczniów klas I-III. Promocją czytelnictwa zajęły się również uczennice klasy 6c: Aleksandra Mazur, Michalina Bębenek, Wiktoria Młynarska i Lena Grubska. Dziewczynki przygotowały krótką inscenizację pt.: ,,Jesienna cza - cza” z układem tanecznym oraz śpiewem.

W bibliotece szkolnej 07 listopada 2019 roku odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej’. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Nauczyciel bibliotekarz pani Irena Boczniewicz przywitała przybyłych uczniów i zaprosiła do wysłuchania części artystycznej przygotowanej przez uczennice klasy VII a: Kingę Kubiak, Anię Serafin, Wiktorię Wardziak, Julię Kubiak oraz uczennice klasy VII b: Maję Firutę i Jagodę Macyszyn. Pierwszaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, wykazały się wiedzą na temat bajek i przysłów, zapoznały się z zasadami wypożyczania i korzystania z biblioteki oraz zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych. Najważniejszą chwilą dla pierwszaków było pasowanie na czytelnika. Pani wicedyrektor Ewa Dudek pasowała uczniów na czytelników i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Uczniowie przyrzekali, że będą pilnie czytać, przestrzegać zasad i dbać o książki. Wychowawcą klasy I a jest pani Danuta Irek, klasy I b pani Małgorzata Wojciechowska. Życzymy nowym czytelnikom naszej biblioteki miłych wrażeń podczas czytania i zapraszamy po kolejne książki.

miesiac bibliotek

W tym roku szkolnym w październiku biblioteki świętowały Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem: „Wyobraź sobie… ”
Uczniowie chętnie odwiedzali bibliotekę i brali udział w różnych konkursach. Konkurs plastyczny pt. ,,Jesień w bibliotece" wygrali: Julia Dąbska, Miłosz Sawicki i Karol Borowski, którzy otrzymali drobne upominki. Zmagań podjęli się również uczniowie klas I-III w miniquizie czytelniczo – informacyjnym. Było czytanie wierszy na głos, wyliczanki, rozsypanki wyrazowe oraz zagadki. Najlepsi zostali oczywiście nagrodzeni. Świetną zabawą dla uczniów było zadanie ,,Odszukaj sowę”. Bardzo spostrzegawczy uczniowie z obrazkiem sowy przybywali do biblioteki, aby wykonać zadanie opisane na odwrocie, a w nagrodę otrzymywali coś słodkiego. Uczniowie klasy czwartej zmagali się z poleceniem ,,Wykonaj zadanie” . Każdy uczeń losował kartę, na której było do wykonania zadanie. Zabawa była świetna, a przy tym mnóstwo radości i śmiechu.

miniczytanieOd 2001 roku 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć; uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Czytanie to dobry pomysł na nudę, a czytać można wszystko, dla chcącego nic trudnego! W ramach akcji nauczyciele języka polskiego oraz biblioteka szkolna zorganizowali głośne czytanie w klasach I-VIII. Starsi uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentu książki Arthura Conan Doyle- Pies Baskerville’ów, który został przeczytany z wielką wprawą przez nauczycieli.

narodowe czytAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała polskie nowele. Jak zaznaczył Prezydent ,,Uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.
Nasza szkoła również przyłączyła się do tego działania. Od wielu lat biblioteka szkolna współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Szprotawie i zaprasza nasze uczennice: Kalinę Tkacz i Olgę Plucińską do udziału w akcji. W tym roku popisywały się one swoim kunsztem czytelniczym w Ratuszu w Szprotawie oraz przed koleżankami i kolegami w szkole.