Biblioteka

narodowe czytAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała polskie nowele. Jak zaznaczył Prezydent ,,Uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.
Nasza szkoła również przyłączyła się do tego działania. Od wielu lat biblioteka szkolna współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Szprotawie i zaprasza nasze uczennice: Kalinę Tkacz i Olgę Plucińską do udziału w akcji. W tym roku popisywały się one swoim kunsztem czytelniczym w Ratuszu w Szprotawie oraz przed koleżankami i kolegami w szkole.

IMG 20190405 104521#biblioteka to hasło tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Tydzień Bibliotek”. Ta forma promocji czytelnictwa ma na celu podkreślenie roli umiejętności czytania w naszym życiu, zainteresowania książką oraz zachęcanie uczniów do sięgania po książkę jako formy spędzania wolnego czasu.

Z tej okazji przygotowane zostały różne atrakcje. Nie zabrakło wystaw okolicznościowych: „Biblioteki świata”, „Uniwersytet Jagielloński”, „8 – 15 maja święto bibliotekarzy i bibliotek”. Bardzo ciekawym wydarzeniem był „Turniej gier planszowych w bibliotece”. Uczniowie bardzo chętnie grali na przerwach, podczas zajęć bibliotecznych, po zajęciach dydaktycznych. Klasy młodsze mogły wziąć udział w konkursie bibliotecznym "Czytam sobie" – czytanie ze zrozumieniem. Zorganizowany był również konkurs plastyczny na rysunek z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem #biblioteka. W bibliotece szkolnej  zaprezentowano największe i najmniejsze książki, co było bardzo ciekawe dla czytelników. Uczniowie wzięli również udział w różnych zabawach, takich jak „Łamańce językowe”, „Układanie rozsypanki wyrazowej”, „Zadania o przysłowiach polskich”, „Dopasowanie ilustracji do odpowiedniego tytułu baśni”, „Przerwa na czytanie” i „Znajdź rym”.

Uczniowie przygotowali kartki urodzinowe w formie książki i napisali w nich życzenia dla biblioteki z okazji urodzin.

IMG 20190402 WA0007Z okazji Święta Książki biblioteka szkolna gościła uczniów z całej szkoły. Na krótkich przerwach uczniowie kolorowali obrazki z bajek H.CH. Andersena, a na dłuższych oglądali krótkie filmiki: „Calineczka” i  „Królowa śniegu”.

Rozmawialiśmy o przeczytanych książkach, dyskutowaliśmy o bohaterach, bawiliśmy się w zabawę dydaktyczną „Czy to prawda, czy też nie?”

Na trzeciej godzinie lekcyjnej  klasa IV B zapoznała się z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej. Uczniowie nauczyli się samodzielnie odnajdywać i wypożyczać interesujący ich księgozbiór. Obejrzeli wystawy „Historia Książki„, i „O książce kilka razy naj…”. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli najmniejszą i największą książką znajdującymi w bibliotece. Przy tym świetnie się bawili.  A potem  wspólnie oglądali bajkę

Biblioteka szkolna dołączyła się do ogólnopolskiej akcji „Zakodujmy wiosnę” prowadzonej przez eTwinning. Na zajęciach bibliotecznych w różnych grupach wiekowych za pomocą szyfrów i oprogramowań kodowaliśmy wiosenne przysłowia. Uczniowie mieli możliwość wykazać się logicznym myśleniem, dokładnością, kreatywnością i umiejętnością współpracy. To był miło spędzony czas.

IMG 017924. 10. 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie Filia w Wiechlicach odbyło się spotkanie z p. Marianem Łysakowskim – pedagogiem, podróżnikiem, pilotem wycieczek oraz kolekcjonerem dzwonków i janczarów. Jego kolekcja liczy 700 dzwonków
z ponad 65 krajów świata, z sześciu kontynentów i z 90 miast Polski. Uczennice z kl. V „c” oraz VI „a” miały możliwość nie tylko wysłuchać ciekawych opowieści, ale również obejrzeć i „podzwonić” przywiezionymi na spotkanie eksponatami. Zostały też zachęcone do nauki języków obcych, by mogły bez obaw zwiedzać świat i spełniać swe marzenia.