Biblioteka

Podaruj wiersz 12Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta ,,PODARUJ WIERSZ ”, której koordynatorkami w naszej szkole były panie: Irena Boczniewicz, Nina Wachowska oraz Iwona Hajduk. Akcja polegająca  na przepisaniu wybranego przez siebie wiersza na kartce A4 i podarowaniu go osobie, której chciało się sprawić przyjemność, ma budować więzi międzyludzkie oraz międzypokoleniowe relacje. Akcja ,,jest po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”. Uczniowie klas młodszych z wielkim zapałem wybierali wiersze,  samodzielnie przepisywali i ozdabiali białe kartki, które nabierały pięknego wyglądu. Następnie obdarowywali wierszami swoje koleżanki, kolegów, rodzeństwo i dziadków. Starsi uczniowie wręczyli pięknie przepisane i ozdobione wiersze Pani dyrektor Cecylii Brodzińskiej, wicedyrektor Alicji Pachlińskiej oraz paniom z kuchni. Miło było patrzeć, jak  wiersz może sprawić  radość.

spotkanie gW piątek 12.03.2021 r. dzięki współpracy MBP filia w Wiechlicach ze Szkołą Podstawową w Wiechlicach oraz biblioteką szkolną po raz pierwszy uczniowie klas I-III mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim online „Tobi uczy, Tobi bawi zdrowia mądrość Wam wyjawi”. Pod takim hasłem odbyło się spotkanie z autorką książki Panią Marzeną Żurek. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy: ile posiłków powinniśmy zjadać w ciągu dnia, jak ważne jest to, co jemy i w jakich godzinach, ile kalorii mają przetworzone posiłki,  jak zdrowe są te, które zrobimy sami z pomocą rodziców. Dzieci z zainteresowaniem oglądały oraz słuchały ważnych informacji dotyczących zdrowego odżywiania, które miała im do przekazania Pani Marzena.

Pasowanie na czytelnikaUczniowie klasy Ia w środę 03.02.2021 roku zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Nauczyciel bibliotekarz pani Irena Boczniewicz przywitała panią dyrektor Cecylię Brodzińską, wychowawcę klasy panią Renatę Starzyńską oraz pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła od przeczytania wiersza Hanny Łochockiej ,,Książka czeka”. Następnie uczniowie obejrzeli film pt. ,,Jak powstaje książka” i pięknie odpowiadali na zadawane pytania. Pierwszoklasiści wyzwanie ,,Zgadnij, z jakiej książki są te postacie”, zaliczyli na szóstkę, odgadli bowiem bezbłędnie wszystkich bohaterów przedstawionych na obrazkach. Nauczyciel biblioteki zapoznał nowych czytelników z regulaminem, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy wypożyczać książki i zachowywać się w bibliotece szkolnej. Prezentacja ,,Prośba książki” pozwoliła uczniom zapoznać się z zasadami, jak należy dbać o książki i czego nie robić, żeby jej nie zniszczyć. Po wysłuchaniu piosenki ,,Mała książka-wielki człowiek” pani dyrektor Cecylia Brodzińska pasowała uczniów na czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści ślubowali, że będą książki szanować i obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła czytelnikom pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Gratulujemy pierwszoklasistom wstąpienia do grona szkolnych czytelników. Pamiętajcie, biblioteka zawsze na was czeka!

Biblioteka szkolna otrzymała wyprawkę czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Do głównych celów działalności Instytutu Książki należy promocja czytelnictwa, dlatego Instytut  kładzie nacisk na zaszczepianie w dzieciach miłości do książek. „Mała książka – wielki człowiek” to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. W tym roku odbiorcami kampanii są dzieci z klas pierwszych, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu.

przerwaPo raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo. W tym roku I międzynarodowa edycja V Ogólnopolskiej akcji ,,Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” z powodu pandemii wyglądała trochę inaczej i miała charakter bardziej kameralny. Dyrektor p. Cecylia Brodzińska wraz wicedyrektor p. Alicją Pachlińską przyłączyły się do akcji i czytały książki, które wciąż cieszą się ogromną popularnością, a są nimi ,,Ania z Zielonego Wzgórza” oraz ,,Ten obcy”. W sekretariacie pani Asia również znalazła chwilę, aby sięgnąć po książkę. Najmłodszym w przedszkolu czytały uczennice z klasy 6a i 3b fragmenty utworów pt.,,Edison. O wielkim wynalazcy” oraz ,,Twardy orzech do zgryzienia”.  W klasach I-III panie wychowawczynie czytały z uczniami fragmenty książek z serii ,,Już czytam”. Natomiast uczniowie klas IV-VIII na języku polskim czytali wybrane fragmenty z lektur szkolnych. Dodatkowo uczennice klas starszych przygotowały filmiki na fb  ,,Spotkanie z książką”, na których czytały fragmenty ciekawych utowrów i proponowały społeczności szkolnej książki warte polecenia.

Zachęcamy wszystkich do sięgania w wolnych chwilach po książkę, ponieważ: ,,Czytać może każdy, trzeba tylko chcieć”.