gry1Autor innowacji: mgr Aleksandra Słabuszewska, mgr Marzena Cioch-Ciućmańska

Innowacja jest wprowadzona w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach od 25.10.2018r. Realizowana jest z uczniami klas VI oraz VII podczas lekcji oraz zajęć dydaktyczno -wyrównawczych. Jest to propozycja wyjścia naprzeciw zainteresowaniom uczniów, a tym samym wzbogacenia wiedzy i umiejętności z matematyki oraz j. angielskiego. Uczniowie dodatkowo wzbogacą swoją wiedzę podczas pracy nad autorskim projektem gry dydaktycznej.

Głównym celem tej innowacji jest nauka przez zabawę. Zabawa staje się w ten sposób jednym ze środków ułatwiających opanowanie, utrwalanie i usystematyzowanie podanych wiadomości na lekcjach języka angielskiego i matematyki ( powtórzenie materiału przed sprawdzianem).

przygoda z matematyka5W okresie od 30.10.2016 r.  do 23.06.2017 r. odbywały się w szkole zajęcia dodatkowe z innowacji pedagogicznej dla uczniów gimnazjum pod nazwą „Przygoda z matematyką” prowadzone przez panią Izabelę Roszak. W zajęciach uczestniczyło 11 uczniów klas II i III gimnazjum. Głównym celem innowacji było przede wszystkim inne spojrzenie na przedmiot matematyka. Wdrożenie innowacji miało na celu pobudzenie aktywności matematycznej uczniów głównie poprzez działanie praktyczne i warsztaty. Na tych zajęciach uczniowie dostrzegli przydatność komputera, programów matematycznych czy platform edukacyjnych jako narzędzi do nauki. W trakcie 4 trzygodzinnych warsztatów zrealizowane zostały następujące zagadnienia:

• Haft matematyczny – technika wyszywania kwadratu, trójkąta, koła i innych wzorów. (15.12.2016 r.)
  • Platforma LearningApps – rozwiązywanie oraz tworzenie własnych zadań interaktywnych. (23.02.2017 r.)
  • Matematyczne origami –budowanie brył z modułów. (06.04.2017 r.)
  • Prezi – aplikacja działająca w chmurze. (16.05.2107 r.)

Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali pojęcie haftu matematycznego oraz nauczyli się wyszywać na papierze różne wzory techniką haftu m.in. łuk, kąt, kwadrat, trójkąt, koło, a także inne wymyślone przez siebie wzory, tj. choinka, bombka, statek. Efektem końcowym było wyszycie kartki z wybranym lub stworzonym przez siebie motywem i zaprezentowanie klasie.

IMG 20180420 WA0071Od 08.03.2018r. w naszej szkole są  prowadzone zajęcia polegające  na wdrażaniu nauki elementów pierwszej pomocy do edukacji wczesnoszkolnej oraz utrwalające  w klasie starszej zdobytą wcześniej wiedzę.

Objęte tymi zajęciami zostały klasy trzecie oraz klasa 7b, gdzie pod kierownictwem Mirabelli Hołowczak oraz Marzeny Cioch-Ciućmańskiej uczniowie poznają lub przypominają sobie  podstawowe zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej: bezpieczeństwo, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, pozycja boczna, oddechy ratownicze, uciskanie klatki piersiowej, resuscytację krążeniowo-oddechową.

Szkolenie każdej grupy odbywało się w ramach dodatkowych zajęć lub godzin wychowawczych, a kończy się sprawdzeniem wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych nabytych podczas zajęć. Uczniowie podczas szkolenia oglądają film, pracują z podręcznikiem (klasy III), ale przede wszystkim wykonują ćwiczenia praktyczne ( materiały, na których pracują uczniowie, otrzymaliśmy od fundacji J. Owsiaka - Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy).

tuitam01Innowacja z matematyki i  języka angielskiego „MATEMATYKA I ANGIELSKI TU I TAM- Maths and English here and there – jak stosować matematykę i język angielski w życiu codziennym” dla uczniów klas VI.

Prowadzący: M. Cioch-Ciućmańska, A. Słabuszewska Zajęcia odbywają się systematycznie.

Uczniowie na zajęciach zapoznają się i poszerzają swoje wiadomości z praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Uczą się również podstawowych zwrotów związanych z matematyką i pieniędzmi w języku angielskim.Na zajęciach wykorzystywane są aktywne metody nauczania oraz nowoczesne technologie.

Ostatnio realizowane zagadnienia: