Innowacje pedagogiczne

Uczniowie klas 7b i 7c przygotowują dla przedszkolaków bajki w języku angielskim w aplikacji Storyjumper. Przygotowane utwory mają różnorodną tematykę oraz stopień trudności. Każdy z nich jest ilustrowany, aby młodszym dzieciom łatwiej było zrozumieć tekst. Uczniowie podczas spotkań z przedszkolakami czytają im przygotowane przez siebie bajki. Po takich spotkaniach dzieci rozmawiają ze starszymi uczniami jak i nauczycielami na temat usłyszanych historii.

Klasa 7b przedstawiła uczniom młodszym następujące historie: przygotowane przez M. Firutę, J. Macyszyn „ Święta z Mikołajem”, T. Lisa, W. Pawelskiego „ Najlepszy przyjaciel”, K. Mędryk „ Spotkanie przyjaciół” K. Pawelską, Z. Wilk, Z. Łysiak, O. Maciaszek, K. Cierzniak „ Kraina słodyczy”. Po spotkaniach ze starszymi uczniami przedszkolaki interpretują poznane utwory. Do bajki „ Spotkanie z Mikołajem” powstała wystawa prac plastycznych, którą wykonały dzieci. Przygotowane przez uczniów prace można oglądać w holu naszej szkoły. Innowacją pedagogiczną opiekuje się panie M. Hołowczak,A. Słabuszewska i pan K. Zdebelak.

Szkoła Podstawowa w Wiechlicach od wielu lat przystępuje do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!" współorganizowanego  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia, którego celem jest promowanie zbilansowanego odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną

W ramach programu w roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole realizowane były projekty edukacyjne: „Chemia na talerzu” w kl. VIII i III gimn. pod kierunkiem p. Beaty Adamczyk oraz „Żywność szanuję, nie marnuję !” w kl. VIII pod opieką p. Donaty Stępień.

P. M. Włodarczyk zachęcała uczniów kl. IV -VI do aktywności fizycznej na zajęciach „Przygoda z tańcem” oraz „Nordic Walking””.

Nauczyciele wychowania fizycznego, p. S. Rosół i M. Kozieł, organizowali turnieje sportowe pod hasłem „Trzymaj formę”.

Promocja zdrowego stylu życia była również jednym z celów Szkolnych Dni Profilaktyki, a uczniowie kl. VII i VIII: Maciej Pachurka, Nikodem Wróbel, Bora Kasap, Hanna Załęska, Marcel Biniek, Jakub Krzyszczyk, Amadeusz Staszak, Weronika Grzejdziak i Kornel Nowak wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia.

Innowacja pedagogiczna prowadzona była w formie zajęć wychowawczo – profilaktycznych w II semestrze bieżącego roku szkolnego w klasach czwartych .

Głównym celem innowacji było wspieranie prawidłowego rozwoju i rozwijanie umiejętności psychospołecznych uczniów poprzez:

- wspieranie dzieci w środowisku szkolnym, które w tym okresie rozwojowym jest naturalnym miejscem rozwijania umiejętności psychospołecznych m.in. radzenia sobie z trudnymi emocjami, konstruktywnego porozumiewania się, współpracy z innymi dziećmi, wspólnej zabawy, umiejętności kierowania swoimi emocjami, rozpoznawania emocji innych ludzi,

- budowanie pozytywnego obrazu samego siebie, wzmacnianie prospołecznych reguł funkcjonowania w grupie rówieśniczej,

- tworzenie pozytywnego klimatu klasy, integrację grupy,

- a także na zapobieganie niskiemu poczuciu własnej wartości, niskiej pozycji w grupie rówieśniczej, odrzuceniu rówieśniczemu, zachowaniom agresywnym.

gra7Uczniowie przez kolejne miesiące na lekcjach matematyki i języka angielskiego u pań M. Cioch-Ciućmańskiej i A. Słabuszewskiej realizują kreatywne projekty gier,  w pozytywnej atmosferze nabywają wiadomości i umiejętności z matematyki i języka angielskiego. Wspólnie z kolegami i koleżankami realizują swoje koncepcje na gry, które mają być ciekawe i utrwalające różne zagadnienia matematyczne i językowe. Lekcje, na których się one pojawiają, cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo pomysłowe i angażują całą grupę.

Dzięki realizacji projektów gier uczniowie rozwijają kompetencje kluczowe, takie jak: porozumiewanie się w języku obcym, kompetencje matematyczne i podstawowe  naukowo-techniczne. Praca w grupie zaś pozwala im być otwartymi na nowe pomysły i rozwiązania; sprzyja zarazem wspólnemu  tworzeniu, przygotowywaniu, omawianiu i przedstawianiu swoich projektów.

eksperymenty2Głównym założeniem programu tej innowacji jest rozbudzenie i rozwijanie pasji badawczej uczniów w młodszym wieku szkolnym. Innowacja ma wychowywać młodego człowieka, otwartego na świat, nie bojącego się eksperymentowania, doświadczania i sprzyjać kreatywności myślenia. Podsumowaniem działań uczestników innowacji będzie zorganizowanie na terenie szkoły Dnia Eksperymentu w ramach integracji między klasami.

Program innowacji jest zgodny z podstawą programową szkoły podstawowej, spójny z realizowanym programem nauczania edukacji wczesnoszkolnej. Stanowi uzupełnienie o atrakcyjne formy zajęć – głównie elementy metody laboratoryjnej.

Uczestnicy zajęć  pracują metodą problemową, praktycznego działania oraz słowną i poglądową Proponowana różnorodność ćwiczeń oraz, ciekawa tematyka spotkań mają pomóc dziecku w praktycznym rozwiązywaniu przez niego konkretnych zadań oraz dostarczyć mu wiele radości i ciekawych przeżyć.

Zajęcia realizowane są we wszystkich klasach I-III.

Innowacja rozpoczęła się  w grudniu 2018 r.i potrwa do maja 2019 r., zajęcia odbywają się raz w miesiącu przez 2 godziny lekcyjne.

Tematyka  dotychczasowych zajęć  to: