Innowacje pedagogiczne

Innowacja pedagogiczna prowadzona była w formie zajęć wychowawczo – profilaktycznych w II semestrze bieżącego roku szkolnego w klasach czwartych .

Głównym celem innowacji było wspieranie prawidłowego rozwoju i rozwijanie umiejętności psychospołecznych uczniów poprzez:

- wspieranie dzieci w środowisku szkolnym, które w tym okresie rozwojowym jest naturalnym miejscem rozwijania umiejętności psychospołecznych m.in. radzenia sobie z trudnymi emocjami, konstruktywnego porozumiewania się, współpracy z innymi dziećmi, wspólnej zabawy, umiejętności kierowania swoimi emocjami, rozpoznawania emocji innych ludzi,

- budowanie pozytywnego obrazu samego siebie, wzmacnianie prospołecznych reguł funkcjonowania w grupie rówieśniczej,

- tworzenie pozytywnego klimatu klasy, integrację grupy,

- a także na zapobieganie niskiemu poczuciu własnej wartości, niskiej pozycji w grupie rówieśniczej, odrzuceniu rówieśniczemu, zachowaniom agresywnym.

Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi w taki sposób, aby umożliwić uczniom kreatywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń. Każda z klas uczestnicząca w zajęciach poznała pod kierunkiem pań prowadzących taniec belgijski oraz taniec włoski. Tworzenie atmosfery zabawy i akceptacji pozwalało na łagodzenie swoich napięć i lepsze zrozumienie samego siebie oraz innych.

Autorkami i realizatorkami były panie: Beata Bartkowiak i Barbara Wojciechowska.