Szanowni Państwo !
Drodzy Uczniowie !
Prosimy rodziców, pracowników szkoły i uczniów o zapoznanie się z zapisami regulującymi pracę szkoły od 18 stycznia 2021 r., zawartymi w Zarządzeniu nr 2/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach z dnia 15 stycznia 2021 r.
w sprawie wprowadzenia Procedury organizacji pracy w trybie pracy zdalnej i mieszanej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. (scan) dokument ten został opracowany na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
oraz Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych
Organizacja nauki uczniów klas I-III
- Uczniowie klas I – III realizują naukę w formie stacjonarnej.
- Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem.
- Każda klasa ma przydzielony jeden gabinet, w którym odbywać się będą wszystkie lekcje zgodnie z planem( wyjątkiem są zajęcia wychowania fizycznego i informatyki).
Klasa I A- gab. 40
Klasa II A- gab. 39
Klasa II B – gab. 44
Klasa III A- gab. 29- I piętro
Klasa III B- gab. 30 – I piętro
- Prosimy, aby uczniowie, a w uzasadnionych sytuacjach także rodzice korzystali z następujących wejść do szkoły:
WEJŚCIE A ( naprzeciwko placu zabaw) - klasy: Ia, IIa, II b
WEJŚCIE C ( naprzeciwko sekretariatu) – klasy: III A, III B,
natomiast WEJŚCIE B (obok kantorka obsługi) - przeznaczone jest tylko dla dzieci przedszkolnych.
- Zajęcia dla klas I - III mogą się rozpoczynać o różnych godzinach z możliwością dostosowania przerw przez nauczyciela wg potrzeby uczniów i liczebności klas– w zależności od możliwości dowozów uczniów.
- Obowiązuje zasada, aby grupa uczniów/klasa na miarę możliwości nie kontaktowała się z innymi grupami/klasami.
- Do grupy przypisani są ci sami, stali nauczyciele, którzy na miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- Każdy z uczniów ma przypisaną jedną i tę samą ławkę, chyba że lekcje odbywają się w pracowniach przedmiotowych.
- Uczniowie przed wejściem do każdej klasy dezynfekują dłonie. Szczególnie na zajęcia informatyki i wychowania fizycznego.
- W czasie zajęć muzyki uczeń powinien korzystać z własnego instrumentu. Instrument wypożyczony jest przypisany do jednego ucznia przez cały rok szkolny. Rezygnuje się ze śpiewu chóralnego.
- W klasach mogą znajdować się wyłącznie przedmioty i sprzęty, które można umyć i dezynfekować.
- Ławki w gabinetach stoją w odległości min. 1,5 m od siebie. Uczniowie siedzą w ławkach pojedynczo lub zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie.
- Przybory, podręczniki i zeszyty uczeń przechowuje w tornistrze lub na ławce szkolnej. W trakcie zajęć używa ich tylko na swoim stoliku, nie wymienia się nimi z innymi uczniami.
- Wszystkie gabinety, sale i części wspólne( korytarze) należy wietrzyć przynajmniej co 45 minut, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także podczas trwania zajęć.
- W trakcie przerw uczniowie wychodzą na świeże powietrze lub zostają w klasie z wyznaczonym opiekunem (nie przebywają na korytarzach) zgodnie z opracowanym bezpiecznym harmonogramem przerw (w celu uniknięcia gromadzenia się uczniów).
- Wprowadza się obowiązek prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w otwartej przestrzeni terenu szkoły, jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe.
Funkcjonowanie świetlicy:
- Świetlica swą opieką obejmuje uczniów klas I- III oraz uczniów klas starszych realizujących naukę zdalną w szkole.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej lub na świeżym powietrzu
- działalność opiekuńcza uwzględnia aktualne Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek.
- Rodzice zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się w świetlicy szkolnej, a w przypadku liczby większej niż 12 (14) uczniów - w salach dydaktycznych. W czasie pobytu dzieci w szkole jedna grupa przebywa na zajęciach w jednej i tej samej sali.
- Do regulaminu korzystania z zajęć opiekuńczo-wychowawczych wprowadza się zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
- Do grupy przyporządkowani są, w miarę możliwości, każdorazowo ci sami, stali nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów przebywa w świetlicy lub w razie potrzeby w wyznaczonej i stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem.
- Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co 45 minut w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Zasady pracy w świetlicy znajdują się w regulaminie świetlicy.
Funkcjonowanie biblioteki:
- Bibliotekę obsługuje jeden nauczyciel.
- Do pomieszczenia biblioteki uczniowie wchodzą pojedynczo.
- Biblioteka jest czynna dla uczniów klas I – III.
- Książki i inne materiały odbiera i podaje nauczyciel, uczniowie nie mają swobodnego dostępu do zasobów biblioteki.
- Książki i inne materiały odebrane od wypożyczających podlegają kwarantannie – 2 dni i są składowane w pomieszczeniu przylegającym do biblioteki. Na oddanych książkach należy umieścić datę zwrotu i po upływie kwarantanny włączyć je do obiegu.
Dowozy:
- Poranne dowozy będą odbywały się według dotychczasowego harmonogramu. Odwozy do domu - I kurs o godz. 12.55, II kurs codziennie o godz. 14.20.
- W autobusach obowiązują maseczki.
Żywienie:
- Aby móc od stycznia korzystać z bezpłatnych obiadów należy dokonać formalności w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szprotawie.
- Żywienie uczniów odbywać się będzie w stołówce szkolnej.
- W stołówce szkolnej przebywają wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków oraz pracownicy.
- Po każdym posiłku, wszystkie blaty, stoły i poręcze krzeseł poddawane są czyszczeniu i dezynfekcji.
- Spożywanie posiłków odbywa się w tych samych grupach, w miarę możliwości, pojedynczo, przy oddzielnych stolikach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
- Źródełko wody pitnej jest wyłączone. Dzieci korzystają z napojów podawanych w stołówce szkolnej lub własnych.
- Obiady w szkole będą wydawane po 3 i 4 podczas przerw: przerwa po 3. lekcji – klasy I – III (zupa) przerwa po 4. lekcji – klasy I-III (drugie danie).
- Oddziały przedszkolne korzystają ze stołówki szkolnej zachowując w/w zasady w godzinach przeznaczonych dla nich
- Dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku (podczas przerwy śniadaniowej).
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać lub umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
- Dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) zostają usunięte z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w okresie epidemii
- Wszystkie osoby wchodzące do szkoły obowiązkowo dezynfekują ręce w wyznaczonym miejscu i zobowiązane są do noszenia środków ochrony osobistej ( przyłbice, maski) w miejscach wspólnych zgodnie z wyznaczonymi procedurami.
- Przy wejściu głównym, w salach do zajęć oraz w sekretariacie szkoły znajduje się wykaz potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
- W szkole mogą przebywać wyłącznie osoby (uczniowie, pracownicy, rodzice i inne osoby, których obecność w szkole jest niezbędna do realizacji zadań) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Wszystkie osoby znajdujące się w szkole komunikują się między sobą szybko i sprawnie ( bez zbędnych rozmów) zachowaniem odpowiedniego dystansu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, duszności, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu ( izolatce), zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Dyrektor szkoły wyznacza opiekuna dziecka do czasu odebrania go przez rodziców.
- Wszystkich uczniów nauczycieli i pracowników oraz osoby przebywające na terenie szkoły obowiązują szczególne zasady higieny( częste mycie rąk, odpowiednia ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania nosa , oczu i ust itp).
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby, których obecność jest niezbędna do zapewnienia realizacji zajęć oraz uczniowie.
- W szkole wyznaczono pomieszczenie (sala nr 22), wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Podczas pobytu w szkole uczniów, nauczycieli i pracowników obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic we wszystkich częściach wspólnych i ciągach komunikacyjnych, a także w autobusach szkolnych oraz w przestrzeni publicznej – na terenie szkoły, na zewnątrz budynku. Na lekcjach maseczki nie są obowiązkowe.
- W każdej sali powinny znajdować się pojemniki z płynami dezynfekującymi.
- W szkole zostają uruchomione wszystkie wejścia. Uczniowie wchodzą i wychodzą ze szkoły korzystając z wejść według harmonogramu.
- Szczegółowy harmonogram przerw i wyjść uczniów w czasie lekcji umieszczony zostaje w gablotach informacyjnych. Wychowawcy zapoznają uczniów i ich rodziców z planem lekcji i przerw.
- Informacje o nowych przepisach i procedurach przesyłane są przez e-dziennik i umieszczane na stronie internetowej szkoły.
- Wprowadza się zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych.
- W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego o większym nasileniu dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkoły. Według opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego szkoła przejdzie na system pracy mieszany lub zdalny.
- Umożliwia się uczniom, w szczególności ze zmniejszoną odpornością na choroby zgodnie ze wskazaniem lekarskim pozostanie w domu (zgodnie zaświadczeniem lekarskim/ po konsultacji medycznej). Szkoła zapewnia formę nauczania zdalnego na ten czas.
- Dodatkowe środki ostrożności w porozumieniu z rodzicami obowiązują w przypadku dzieci z chorobami przewlekłymi - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, obowiązek osłony ust i nosa.
- Dopuszcza się na wniosek rodziców ucznia w przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie nauczania indywidualnego prowadzenie zajęć w ramach nauczania indywidualnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Wszystkie klasowe zebrania i konsultacje z rodzicami mogą odbywać się za pomocą Classroomu.
Uczniowie:
- Uczeń przychodzi do szkoły z własnymi przyborami i podręcznikami, maseczką, wodą oraz drugim śniadaniem.
- W szkole podczas zajęć mogą przebywać wyłącznie uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mają zakaz przynoszenia do szkoły zbędnych prywatnych przedmiotów, zabawek itp.
- Uczniowie przychodząc do szkoły, w szafkach indywidualnych zostawiają tylko okrycie wierzchnie. Wychowawca wskazuje uczniom szafki (co druga szafka może być zajmowana przez ucznia). Podręczniki i przybory szkolne mają w swoich torbach w wyznaczonych klasach.
- Wszyscy uczniowie bezwzględnie przestrzegają wszystkich procedur dotyczących bezpieczeństwa i higieny w szkole ( szczególnie częste mycie rak, dezynfekcja rąk przed każda lekcją, odpowiedni sposób kichania, zachowanie dystansu w szkole podczas zajęć i na przerwach)
- W autobusie obowiązkowe są maseczki.
- Uczniowie po przyjściu do szkoły udają się bezpośrednio do miejsca swoich szafek, zostawiają tam wyłącznie nakrycie wierzchnie, następnie idą do wyznaczonego dla ich klasy gabinetu i tam czekają na dzwonek rozpoczynający lekcję ( pod opieka nauczyciela) Nie chodzą po korytarzu.
Nauczyciele i wychowawcy:
- Nauczyciele prowadzący zajęcia monitorują i zwracają uwagę, aby uczniowie myli ręce wodą z mydłem oraz dezynfekowali je. Szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Wszyscy nauczyciele opiekujący się uczniami i pozostali pracownicy korzystają z indywidualnych środków ochrony osobistej — jednorazowych rękawiczek, maseczek na usta i nos lub przyłbic, a także fartuchów z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Nauczyciele i wychowawcy zapoznają uczniów z zasadami i procedurami bezpieczeństwa obowiązują w placówce i wyjaśniają dlaczego zostały wprowadzone.
- Dopilnowują, aby uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety regularnie myli ręce wodą z mydłem.
- Wszyscy nauczyciele organizują zajęcia zgodnie z obowiązującymi procedurami dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa.
- Monitorują systematyczną dezynfekcję przyborów, zabawek, mebli oraz usunięcie z sali przedmiotów zbędnych.
- Dokonują wietrzenia sali, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
Rodzice:
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów i obostrzeń dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, w przypadku gdy jest to niezbędne, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dzieci zobowiązani są do utrzymywania stałego kontaktu telefonicznego ze szkołą i wychowawcami oraz codziennego sprawdzania informacji w e-dzienniku
- Rodzic/opiekun wyraża zgodę na piśmie na pomiar temperatury ciała dziecka, – załącznik nr 1
- Rodzice po przyprowadzeniu najmłodszych dzieci oddają je pod opiekę nauczyciela dyżurującego lub opiekuna grupy i odbierają po skończonych zajęciach o ustalonej godzinie przed szkołą lub w drzwiach wejściowych, zachowując dystans społeczny wobec innych osób. Uczniów dojeżdżających odbiera z autobusu i odprowadza do autobusu wychowawca świetlicy lub wyznaczony nauczyciel. Dzieci do szkoły mogą być przyprowadzane i odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe, a także nie przebywające na kwarantannie lub w izolacji domowej.
- Rodzice dzieci, u których wystąpiły niepokojące objawy sugerujące zakażenie koronawirusem niezwłocznie zawiadamiają dyrektora szkoły oraz kontaktują się telefonicznie ze stacją sanitarno - epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia powinni zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Rodzice przekazują dyrektorowi i nauczycielom istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
- Obowiązkiem rodzica jest zaopatrzenie dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust.
- Rodzice systematycznie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny. Przypominają, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie i zachowywać dystans społeczny
Zwracają uwagę dziecku na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice zapewniają dziecku wodę do picia i drugie śniadanie zapakowane w pojemnik lub torbę foliową.
Kontynuacja nauczania zdalnego w klasach IV- VIII
- Uczniowie klas IV- VIII kontynuują naukę w trybie zdalnym. Lekcje odbywają się on- line za pomocą platformy Classroom, w czasie rzeczywistym, według planu lekcji.
- Szkoła umożliwia realizację zajęć zdalnych w szkole dla uczniów klas IV – VIII, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu. Potrzebę realizacji takich zajęć należy zgłosić wychowawcy.
- Nie ulega zmianie tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych, rewalidacyjnych, logopedycznych, korekcyjno – kompensacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć rozwijających zainteresowania.
- Nauczyciele realizują nauczanie z wykorzystaniem form, metod i technik właściwych dla nauczania na odległość.
- Nauczyciele prowadzą pracę zdalną, z zastrzeżeniem, że istnieje możliwość pracy nauczyciela w szkole z zachowaniem odpowiednich procedur ogłoszonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz inne właściwe podmioty w okresie „Stanu epidemii”.
- Uczniowie realizują zadania zdalnie, w domach rodzinnych. Uczą się w godzinach swojego planu lekcji, z pominięciem zajęć świetlicowych, bibliotecznych.