Wycieczki

wycieczka tpd1Dokładnie 90 uczniów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ze szkół w Wiechlicach, Długiem, Siecieborzycach i Lesznie Górnym pod opieką pań: C. Brodzińskiej, I. Roszak, M. Hołowczak, M. Tomczyk, H. Kanyi – Maina, M. Augustyniak i Z. Wilczyńskiej – Mazurek pojechało 8.11.2018 r. na wycieczkę do kina w Zielonej Górze.

Pierwszym punktem programu był gorący posiłek w pizzerii „Biesiadowo”. Następnie spacerowaliśmy deptakiem po centrum Zielonej Góry, podziwialiśmy piękno budynków, m. in. Teatr Lubuski, ratusz, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz kościoły. Na trasie mijaliśmy serię niedużych bachusów ustawianych w różnych miejscach miasta. Zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy pomniku boga wina Bachusa.

Ostrow Tumski Wroclaw25 października 2018 roku uczniowie klas IVb Va Vc i Vd wraz z nauczycielami: p. Aleksandrą Niepiekło, p. Izabelą Roszak, p. Wiolettą Wójtowicz-Sekułą pojechali na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Zbiórkę wyznaczono na godzinę 8:45. Po chwili oczekiwania na spóźnionych uczestników, autobus ruszył z przystanku obok szkoły. Na miejscu byliśmy o godzinie 12.30. Droga do stolicy Dolnego Śląska z przerwami trwała dwie i pół godziny.  Jazda upłynęła szybko i przyjemnie. Cały czas żartowaliśmy i śpiewaliśmy znane nam piosenki. Nikt nie był smutny.  

Zwiedzanie Wrocławia zaczęliśmy od Panoramy Racławickiej, reliktu dziewiętnastowiecznej kultury masowej, wielkiego malowidła o wymiarach (15x114m). Pomysłodawcą i głównym autorem obrazu był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad płótnem m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Włodzimierza Tetmajera. Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów Panoramy Racławickiej sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Specjalna panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości. We wnętrzu rotundy wysłuchaliśmy prelekcję na temat przebiegu bitwy pod Racławicami i zapoznaliśmy się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Drugim punktem naszego programu było zwiedzenie Muzeum Narodowego, które posiada ok. 100 tysięcy eksponatów rzeźb, malarstwa, rzemiosła artystycznego. Tutaj obejrzeliśmy najciekawsze obrazy i rzeźby artystów polskich i śląskich od XII wieku do współczesności.

popoludnie z filmem23.10.2018 r. klasa 3a pod opieką p. Beaty Adamczyk i p. Agnieszki Giedrys pojechała na wycieczkę do kina Cinema City na film "Pierwszy człowiek". Głównym celem wyjazdu było miłe spędzenie popołudnia wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy, jak również poznanie historii trudu, wyrzeczeń i poświęcenia, które wiązały się z jedną z najbardziej niebezpiecznych misji w historii ludzkości - pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Film został nakręcony na podstawie książki  Jamesa R. Hansena, po którą również warto sięgnąć.

psp155 października 2018 r. uczniowie klasy I a i I b z paniami D.Górską i M. Jarzembowską byli na wycieczce w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Szprotawie. Na miejscu dzieci zapoznały się z pracą strażaków.

Sympatyczni panowie strażacy poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi. Zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy, ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji, wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, specjalną żaroodporną odzież. Strażacy poinformowali, jak należy się zachować na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia.

Aby dzieci mogły jeszcze lepiej poczuć klimat strażackiego ducha, panowie pozwolili uczniom użyć węża strażackiego. Dzieci ochoczo wzięły się do pracy. Przymierzały także ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Były wszystkim zachwycone i chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć.

DSC 017414 października 2018 r. nasi uczniowie wraz z dyrektorem szkoły Cecylią Brodzińską i nauczycielem historii Maciejem Siwickim brali udział w "Lubuskiej Biesiadzie Pokoleń" - spotkaniu, które miało miejsce w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100.m Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W trakcie spotkania miały miejsca m.in. występy, rozmowy młodzieży z kombatantami. Uczestnicy otrzymali również Certyfikat uczestnictwa w spotkaniu - "Wolność liczy się w każdym wieku”

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.