Wycieczki

22 maja br. klasy III a i III c uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Dzieci odwiedziły manufakturę słodyczy, gdzie odbył się pokaz ręcznie robionych cukierków i karmelków i grupowe warsztaty cukiernicze. W ramach zajęć uczniowie wykonali własnego lizaka.

Następnie udali się na spacer po Rynku Starego Miasta, gdzie poznali wybrane zabytki Wrocławia. Dzieci miały możliwość obserwacji dużego miasta wojewódzkiego – ruch uliczny, zabudowę, reklamy, Odrę, Most Grunwaldzki.
Dużą atrakcją był Ogród Zoologiczny i obserwacja egzotycznych zwierząt w klatkach, pawilonach i na wybiegach. Afrykarium zrobiło na dzieciach największe wrażenie. Wiele radości dostarczył uczniom pobyt w dziecińcu zwierzęcym, gdzie miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami udomowionymi (m.in. kozy, owce, morskie świnki) oraz możliwość ich karmienia.

22 maja 2018 r. klasy IV a i IV d wraz z opiekunami p. Izabelą Roszak, p. Raisą Wolańską i p. Ireną Boczniewicz pojechały na wycieczkę klasową. W ramach wyjazdu uczniowie zwiedzali skansen w Ochli, poznawali ginące zawody, a także uczestniczyli w warsztatach garncarskich, podczas których lepili z gliny garnki. Następnie uczniowie udali się autokarem do Nowej Soli, by przeżyć wspaniałą przygodę podczas rejsu statkiem "Laguna" po Odrze. W trakcie przeprawy na uczestników czekała niespodzianka - pasowanie na "wilków morskich". Wycieczka była naprawdę udana, a pogoda wręcz wymarzona na wędrówkę i rejs. Wszyscy w radosnych nastrojach wróciliśmy do domów.

Od 14.05. do 18.05. 2018 r. grupa uczniów klas V-VII i III gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach wraz z opiekunami wyjechała na bardzo atrakcyjną wycieczkę. Pierwszego dnia w drodze do Zakopanego zatrzymaliśmy się w Częstochowie, gdzie uczestniczyliśmy w odsłonięciu cudownego obrazu na Jasnej Górze. Poznaliśmy też bezpośrednie otoczenie tego sanktuarium – wały z drogą krzyżową, pomnik Jana Pawła II, błonia. Następnie odwiedziliśmy Wadowice. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas ekspozycja Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II, zawierająca zarówno autentyczne pamiątki, jak i materiały multimedialne. Dużo przyjemności dostarczyło nam wspólne kosztowanie papieskich kremówek. Po przyjeździe do Zakopanego zakwaterowaliśmy się w Domu Wypoczynkowym „U Franka”, w którym zastaliśmy bardzo dobre warunki i pyszne, domowe jedzenie. Rankiem następnego dnia udaliśmy się w trasę do Morskiego Oka. Mimo trudów 20- kilometrowej pieszej wędrówki warto było podziwiać wspaniałe widoki rozciągające się wokół tego największego tatrzańskiego stawu. Inną górską przygodą podczas tej wycieczki był spacer Doliną Kościeliską, która zachwyciła nas widokiem potoku płynącego wśród pięknych skał.

Spotkania z kultura 28

Od 16 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach oraz w filiach w Lesznie Górnym, Siecieborzycach i Długiem w ramach programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Fundacji Banku Zachodniego WBK realizowany jest projekt „Strefa Kultury”. Jego koordynatorem jest Prezes TPD Oddział Gminny w Szprotawie Cecylia Brodzińska, a głównym celem wdrażanie dzieci i młodzieży do uczestnictwa w życiu kulturalnym, obcowanie z kulturą na żywo, poszerzanie kompetencji kulturowych i społecznych. W tym celu uczniowie skorzystali już z wyjazdu do Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, gdzie obejrzeli musical „Skrzypek na dachu”, odwiedzili muzea oraz poznali architekturę miasta. W ramach projektu odwiedzą Bibliotekę Miejską w Szprotawie, a podczas dodatkowych zajęć nauczą się pełniej odbierać dzieła literackie i uwrażliwią się na piękno literatury, opery i teatru. Zakończenie projektu przewidziane jest na 21 czerwca br., na którym nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego („To poruszyło moje serce” – list do kolegi/koleżanki) i plastycznego („Najpiękniejsza scena musicalu”) oraz odbędzie się wręczenie nagród z udziałem zaproszonych gości, fundatorów i darczyńców. Sponsorom serdecznie dziękujemy. Są nimi: Brzeźniak Maciej, Budzińska Katarzyna, Grono Bartłomiej, Lewkowicz Paweł, Matuszewski Szymon, Rosół Stanisław, Śliwiński Roman, Tomczyk Zbigniew, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Gminny w Szprotawie, Zubal Jarosław, ZUZ Poznań.

Spotkania z kultura 45W ramach projektu „Strefa Kultury” uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami i koleżankami z filii wybrali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Poznaniu, by obejrzeć musical pt.„Skrzypek na dachu”. Poznali też architekturę miasta i odwiedzili muzea.
Z wycieczki zorganizowanej w ramach projektu TPD skorzystało 45 uczniów. Pod opieką nauczycieli: Haliny Kanyi – Mainy, Anny Ciołki, Wiolety Wójtowicz – Sekuły i Zofii Wilczyńskiej wycieczkowicze odwiedzili Muzeum Narodowe w Poznaniu, gdzie mieli możliwość zobaczyć obrazy zarówno polskich wybitnych malarzy, m.in. Chełmońskiego, Kossaka, Malczewskiego, jak i malarzy formatu światowego, choćby samego Claude Moneta. Muzeum Sztuki Użytkowej zachwyciło z kolei przepięknymi eksponatami, których w tym miejscu udało się zgromadzić 11 tysięcy. Były to tkaniny, meble, szkło, srebro, które zostały wystawione w układzie chronologicznym od średniowiecza do współczesności. Na Starym Rynku zaś uczniowie nie tylko zaspokoili głód i pragnienie, ale także napawali się urokliwymi fontannami, misternie zdobionymi kamieniczkami, monumentalnymi gmachami uniwersytetów i wyższych uczelni.