Wycieczki

kotlina 285 6 maja 2019r. o godzinie 4.30 grupa 43 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła na trzydniową wyprawę do Kotliny Kłodzkiej.
Jako pierwszą odwiedziliśmy wspaniałą, górującą nad miastem Twierdzę Kłodzko. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od labiryntów podziemnych, wąskich i niskich korytarzy, w których żołnierze- minerzy strzegli twierdzy, nasłuchując, czy wrogowie nie dokonują podkopu. Część z nas odważyła się pokonać korytarz o wysokości 1 m. Następnie wędrując górną częścią twierdzy podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta. W centralnym punkcie obiektu, nazywanym „DONJONEM”, obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę prezentującą życie żołnierzy służących w twierdzy.
Kolejnym przystankiem na naszej drodze była kopalnia złota w Złotym Stoku. Bardzo zabawni panowie przewodnicy oprowadzili nas chodnikami „Sztolni Czarnej” i „Sztolni Gertruda”. Wiele emocji doznaliśmy spotykając na swej drodze kopalnianego stworka - gnoma, który w ciemności niepodziewanie wyłonił się zza załomu skały. Z korytarzy wykutych w skale wywiózł nas podziemny tramwaj, po czym przy jednym ze stoisk mogliśmy wybić złotą monetę oraz podziwiać zgromadzone w budynku muzeum minerały.

W dniach 1–6 maja 2019 r. 39 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach wzięło udział w wycieczce do Warszawy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szprotawie. Pomysłodawcą i kierownikiem wycieczki była p. dyrektor Cecylia Brodzińska. Uczestnikami opiekowali się nauczyciele SP w Wiechlicach: p. Gabriela Laudacka, p. Tadeusz Włodarczyk oraz p. Piotr Zapolski.

W środę rano wyruszyliśmy autokarem na spotkanie ze stolicą. Po południu dotarliśmy do schroniska „Syrenka” na warszawskiej Woli. Po zakwaterowaniu zjedliśmy pyszne pierogi i udaliśmy się na spacer. Z Ronda Dmowskiego odbyliśmy podróż metrem do Stadionu Narodowego. Następnie przeszliśmy bulwarami nad Wisłą.

Czwartek spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik - wspaniałym ośrodku nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie do dialogu społecznego na temat nauki. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Niecodzienną atrakcją była również możliwość zwiedzenia planetarium Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i  obejrzenia filmu o Układzie Słonecznym oraz astronautach.

20190206 113644W środę, 6 lutego, uczennice: Natalia Żmijowska, Hanna Załęska i Zuzanna Papaj wraz z opiekunem samorządu szkolnego p. Gabrielą Laudacką, reprezentowały naszą szkołę na VIII Sejmiku Dziecięcym, który odbył się w Sali kolumnowej Urzędu Miasta w Szprotawie.

Zaproszonych gości powitał sam Król Maciuś I ze swoim dworem. Następnie marszałek sejmu rozpoczął obrady. Wzięło w nich udział 10 placówek szkolnych i przedszkolnych. Przedstawiciele każdej z nich zaprezentowali pomysły, które mają przyczynić się do tego, aby Szprotawa była gminą przyjazną dzieciom, rodzicom i seniorom. Głos zabrał również zastępca przewodniczącego Rady Miasta p. Andrzej Skawiński, burmistrz Szprotawy p. Mirosław Gąsik oraz dyrektor SP 1 w Szprotawie p. Jadwiga Zarzeczna-Rosół.

IMG 20181212 135427W środę 12 grudnia br. uczniowie klasy VII a, VII b i VI c wzięli udział w wycieczce. Najpierw obejrzeli film twórców "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" pt. „Zabójcze maszyny”. Był to wspaniały przykład odwagi, przyjaźni i oddania. Następnie udali się do Skokoloco, gdzie pod opieką animatora aktywnie spędzili czas, bawiąc się i ćwicząc na trampolinach. Dzień był naprawdę udany, a uczniowie zadowoleni. Z piosenką na ustach wrócili do Wiechlic.

IMG 20181210 WA0009W piątek SKO -wicze z naszej szkoły wraz z opiekunami panią A. Słabuszewską i panią E. Domiszewską wybrali się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu. Po raz kolejny na zaproszenie PKO BP SA Regionalnego Oddziału Detalicznego w Poznaniu, który sfinansował bilety na seans filmowy oraz część kosztów dojazdu, nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć wspaniały film skierowany do młodych odbiorców sztuki filmowej. Na wielkim ekranie w Multikinie 51 oglądaliśmy film pod tytułem „ Monky”, wyreżyserowany przez M. Blom.

„Monky” to film opowiadających historię pewnej rodziny, która musiała zmierzyć się ze śmiercią dziecka. Ten trudny temat został przedstawiony w sposób bardzo delikatny i zarazem poruszający. Mogliśmy obserwować, jak z upływem czasu zmienia się sposób oczuwania, jak poszczególni członkowie rodziny radzą sobie ze stratą, jak dorastają do tego, aby zaakceptować nieobecność ukochanej osoby. SKO-wicze byli zachwyceni sposobem przedstawienia tak trudnego tematu, niejednemu z widzów w oku zakręciła się łza.