Wycieczki

W dniach 1–6 maja 2019 r. 39 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach wzięło udział w wycieczce do Warszawy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szprotawie. Pomysłodawcą i kierownikiem wycieczki była p. dyrektor Cecylia Brodzińska. Uczestnikami opiekowali się nauczyciele SP w Wiechlicach: p. Gabriela Laudacka, p. Tadeusz Włodarczyk oraz p. Piotr Zapolski.

W środę rano wyruszyliśmy autokarem na spotkanie ze stolicą. Po południu dotarliśmy do schroniska „Syrenka” na warszawskiej Woli. Po zakwaterowaniu zjedliśmy pyszne pierogi i udaliśmy się na spacer. Z Ronda Dmowskiego odbyliśmy podróż metrem do Stadionu Narodowego. Następnie przeszliśmy bulwarami nad Wisłą.

Czwartek spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik - wspaniałym ośrodku nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie do dialogu społecznego na temat nauki. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Niecodzienną atrakcją była również możliwość zwiedzenia planetarium Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i  obejrzenia filmu o Układzie Słonecznym oraz astronautach.

W piątek, 3 maja, po śniadaniu udaliśmy się do Wilanowa. Najpierw podziwialiśmy piękne ogrody otaczające pałac. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach „Na sarmackim dworze”. Przyglądając się uważnie dekoracjom pałacu, znaleźliśmy w nich odbicie ziemiańskich upodobań króla Jana III Sobieskiego. O dawnej etykiecie przy stole opowiedziały nam wysmakowane przedmioty, dziś już właściwie niespotykane w takich formach. Mieliśmy także okazję przymierzyć elementy staropolskiego stroju – żupan, kontusz, pas kontuszowy, kołpak, a następnie zidentyfikować je na XVII-wiecznych portretach reprezentacyjnych szlachty.
Po południu przenieśliśmy się na Wisłostradę, aby obejrzeć defiladę wojskową pod hasłem „Silni w sojuszach”, która odbyła się z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz na znak uczczenia 20 lat obecności Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej.
Wieczór spędziliśmy w kinie, oglądając film „Avengers: Koniec gry”, który nie tylko zachwycił nas niespodziewanymi zwrotami akcji, ale przede wszystkim wzruszył.

W sobotę dołączyła do nas pani przewodnik. Oprowadziła nas po najciekawszych miejscach, zapoznała z ich historią, którą wzbogacała o anegdoty lub legendy. Mogliśmy się przekonać, że Warszawa to niezwykłe miasto nie tylko ze względu na burzliwe losy, lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu miejsc. Spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta. Poznaliśmy historię Barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski. Po chwili odpoczynku przy Warszawskiej Syrence udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, aby zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Stamtąd pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym muzeum świat realny przeplata się z rzeczywistością wirtualną. Prawdziwy bruk i powstańcze pamiątki, a tuż obok sztuczne ruiny, ekrany plazmowe i telefony, z których można "dzwonić" do uczestników walk sprzed 60 lat.

Po kolacji udaliśmy się do Parku Fontann na multimedialny pokaz. Ten dzień był szczególnie interesujący, ale i wyczerpujący. Dlatego z przyjemnością wróciliśmy do naszych przytulnych pokoików w schronisku.

W niedzielę udaliśmy do Łazienek. W parku czekała na nas miła niespodzianka. Spotkaliśmy znanego i lubianego dziennikarza Filipa Chajzera. Chętnie z nami porozmawiał i zrobił pamiątkowe zdjęcia. Następnie pani przewodnik oprowadziła nas po pałacu.

Później udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę miasta. Na zakończenie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, w którym wzięliśmy udział w lekcji pt. „Muzealne przeboje”, podczas której poznaliśmy wybrane obrazy z różnych galerii.

Ostatni dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie. Podczas zwiedzania Sejmu uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentu, który tworzą dwie izby – Sejm i Senat. Zwiedziliśmy m.in. Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu.

Następnie pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Razem z przewodnikiem byliśmy nie tylko na trybunach, ale także w prywatnych pomieszczeniach wynajmowanych podczas meczów, sali konferencyjnej, szatni naszej drużyny, a nawet w łazienkach piłkarzy.

To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. Wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.