Wycieczki

kotlina 285 6 maja 2019r. o godzinie 4.30 grupa 43 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła na trzydniową wyprawę do Kotliny Kłodzkiej.
Jako pierwszą odwiedziliśmy wspaniałą, górującą nad miastem Twierdzę Kłodzko. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od labiryntów podziemnych, wąskich i niskich korytarzy, w których żołnierze- minerzy strzegli twierdzy, nasłuchując, czy wrogowie nie dokonują podkopu. Część z nas odważyła się pokonać korytarz o wysokości 1 m. Następnie wędrując górną częścią twierdzy podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta. W centralnym punkcie obiektu, nazywanym „DONJONEM”, obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę prezentującą życie żołnierzy służących w twierdzy.
Kolejnym przystankiem na naszej drodze była kopalnia złota w Złotym Stoku. Bardzo zabawni panowie przewodnicy oprowadzili nas chodnikami „Sztolni Czarnej” i „Sztolni Gertruda”. Wiele emocji doznaliśmy spotykając na swej drodze kopalnianego stworka - gnoma, który w ciemności niepodziewanie wyłonił się zza załomu skały. Z korytarzy wykutych w skale wywiózł nas podziemny tramwaj, po czym przy jednym ze stoisk mogliśmy wybić złotą monetę oraz podziwiać zgromadzone w budynku muzeum minerały.

Ze Złotego Stoku udaliśmy się do Domu Wypoczynkowego „Marysieńka” w Lewinie Kłodzkim, który okazał się bardzo przytulnym i wygodnym miejscem, w którym spędziliśmy dwa noclegi.
Drugi dzień był gratką dla miłośników przyrody i tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Najpierw podziwialiśmy kompleks skalnych labiryntów „Błędne Skały”. Bardzo miły i kompetentny pan przewodnik wskazywał nam głazy, których kształty przypominały kształty różnych zwierząt, postaci oraz przedmiotów, zachęcając równocześnie do bacznych obserwacji i twórczego poszukiwania własnych skojarzeń. Równie fascynująca była przeprawa przez masyw Szczelińca. Na jego szczycie podziwialiśmy panoramę otaczających go gór oraz Kotliny Kłodzkiej. Schodząc ze szczytu zeszliśmy do „piekła”, przeciskając się przez bardzo wąskie szczeliny.
Po całodziennej wędrówce po Parku Narodowym Gór Sowich zjechaliśmy drogą stu zakrętów do Kudowy Zdroju, w której zwiedziliśmy kaplicę czaszek, wyłożoną kośćmi ofiar epidemii i wojen. Ich widok wywarł na nas ogromne wrażenie. Wytchnienie przyniosła nam degustacja leczniczych wód w pijalni położonej w parku zdrojowym, gdyż Kudowa jest uzdrowiskiem.
Wieczór tego dnia miał charakter integracyjny. Świetnie bawiliśmy się podczas turnieju sprawnościowego, a kiełbaski upieczone w ognisku smakowały nam wyśmienicie.
Trzeciego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. Wędrując po zielonym wzgórzu podziwialiśmy wnętrza i wyposażenie położonych tam drewnianych budynków - kuźni, zajazdu, chałupy, stodoły, wiatraka, poznając życie ludzi z XVII, XIX i XX wieku. W chacie uczestniczyliśmy w warsztatach wygniatania i pieczenia chleba, w stodole wielu z nas zmierzyło się z cepem, używając go tak, jak ludzie wiele lat temu. Z górnych partii wiatraka – koźlaka podziwialiśmy malowniczą panoramę okolicy. W drewnianym amfiteatrze z radością odśpiewaliśmy pieśń szkoły. Na zakończenie pobytu w skansenie posililiśmy się wypieczonym przez nas chlebem, który bardzo nam smakował.
Kolejnym punktem programu był pobyt w muzeum zabawek „Bajka” w Kudowie, w którym zaskoczyła nas ogromna liczba zgromadzonych w nim eksponatów, wśród których nasi opiekunowie odnaleźli wiele zabawek ze swojego dzieciństwa. Siedząc na podłodze z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pani przewodniczki. Po obejrzeniu wystawy uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których z ozdobionych przez siebie drewnianych elementów złożyliśmy własne zabawki- drewniane ptaszki, pingwiny, pokemony i inne postaci, które dzięki zamocowanej sprężynce „schodzą” po drewnianym patyczku. Ta bardzo twórcza lekcja plastyki i techniki równocześnie była ostatnim przystankiem naszej wyprawy.
W drodze powrotnej nie nudziliśmy się dzięki uczestnictwu w tradycyjnym konkursie, co pozwoliło nam przypomnieć sobie odwiedzone miejsca, utrwalić zdobytą podczas wycieczki wiedzę i wspomnienia.
Cała wycieczka minęła w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicząc w niej bawiliśmy się i przećwiczyliśmy przydatne podczas wycieczek umiejętności sprawnego i punktualnego zbierania się, utrzymywania porządku w miejscach posiłków i noclegu, przestrzegania zasad obowiązujących w miejscach, które odwiedziliśmy.
Pełni bardzo pozytywnych wrażeń z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd.

>>>galeria>>>