Wycieczki

IMG 20181210 WA0009W piątek SKO -wicze z naszej szkoły wraz z opiekunami panią A. Słabuszewską i panią E. Domiszewską wybrali się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu. Po raz kolejny na zaproszenie PKO BP SA Regionalnego Oddziału Detalicznego w Poznaniu, który sfinansował bilety na seans filmowy oraz część kosztów dojazdu, nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć wspaniały film skierowany do młodych odbiorców sztuki filmowej. Na wielkim ekranie w Multikinie 51 oglądaliśmy film pod tytułem „ Monky”, wyreżyserowany przez M. Blom.

„Monky” to film opowiadających historię pewnej rodziny, która musiała zmierzyć się ze śmiercią dziecka. Ten trudny temat został przedstawiony w sposób bardzo delikatny i zarazem poruszający. Mogliśmy obserwować, jak z upływem czasu zmienia się sposób oczuwania, jak poszczególni członkowie rodziny radzą sobie ze stratą, jak dorastają do tego, aby zaakceptować nieobecność ukochanej osoby. SKO-wicze byli zachwyceni sposobem przedstawienia tak trudnego tematu, niejednemu z widzów w oku zakręciła się łza.

46367085 2235439113448316 993705976022433792 n16 listopada br. nasi czwartoklasiści z klas IVa i IVc, a także część uczniów z klas piątych wraz z wychowawcami panią Alicja Wolską i panią Danutą Irek byli na wycieczce w Zielonej Górze. Podczas wycieczki uczniowie uczestniczyli w zajęciach interaktywnych w Centrum Przyrodniczym. Mogli samodzielnie wykonywać eksperymenty i doświadczenia pod opieką pracowników centrum. W Planetarium Wenus zobaczyli seans „Podróż do miliarda gwiazd”, gdzie w ciekawy sposób poznali odpowiedzi na zagadnienia związane z kosmosem. Będąc z wizytą w Palmiarni, mogli podziwiać roślinność tropikalną, akwaria z rybami i żółwiami. Był też spacer po centrum Zielonej Góry, gdzie można było zobaczyć zielonogórskie bachusiki, którym uczniowie chętnie robili zdjęcia, pewnie dlatego, że jeszcze tam wrócą.

46492566 553405241801713 583693232416751616 nCzłonkowie innowacji pedagogicznej „W medialnym świecie – medialny uczeń” odwiedzili Radio Zachód oraz redakcję „Gazety Lubuskiej”. Wszystko po to, by poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć kolejne cenne doświadczenia.

Wycieczka, w której wzięła udział grupa dziennikarska z naszej szkoły, miała walor edukacyjny. Najpierw uczniowie wraz z opiekunem Anną Ciołką zawitali do Radia Zachód. Na grupę czekał przewodnik, który oprowadził gimnazjalistów i szóstoklasistów po budynku. Uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem profesjonalnego sprzętu oraz liczby różnorodnych mikrofonów. Uczniowie zajrzeli do niemal wszystkich miejsc, poznali specyfikę pracy dziennikarza radiowego, a w końcu sami spróbowali swoich sił. Chętni w studiu radiowym mogli nagrać swoje głosy, a później je odsłuchać i sprawdzić dykcję. Wielką niespodzianką była rozmowa na żywo Julii Nowodworskiej i Pawła Maja, którzy mimo tremy i dreszczyku emocji nie zapomnieli o szkole. Przesłali pozdrowienia dla dyrekcji, koleżanek i kolegów oraz członków swoich rodzin.

Kolejną atrakcją była wizyta w redakcji „Gazety Lubuskiej”. Dziennikarze oprowadzili grupę po różnych działach, opowiedzieli o zwyczajnym dniu dziennikarza, którego praca nierzadko kończy się wieczorem, źródłach informacji, składzie gazety, o wadach i zaletach zawodu oraz o cechach niezbędnych do wykonywania tej profesji. Grupa miała możliwość spotkania redaktor naczelną, a nawet samego prezesa. Uczniowie byli pod wrażeniem współpracy między dziennikarzami pracującymi nie tylko w redakcji tej gazety, ale także innych gazet, szybkości redagowania artykułów i pasji, z jaką dziennikarze podchodzą do swojego zawodu.

naukobus14Uczniowie z klas III a, IV a i V a podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr1 w Szprotawie mieli możliwość sprawdzenia działania eksponatów przywiezionych z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Nasi dzielni naukowcy z pomocą edukatorów Naukobusa mogli zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Uczniowie siedząc na wirującym krześle, mogli doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Dokonali także „zabiegu” na trójwymiarowym modelu ludzkiego ciała, ucząc się, jak jesteśmy zbudowani. Łamigłówki przestrzenne były znakomitym treningiem dla mózgu. Na zakończenie wszyscy otrzymali  „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu.

wycieczka tpd1Dokładnie 90 uczniów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ze szkół w Wiechlicach, Długiem, Siecieborzycach i Lesznie Górnym pod opieką pań: C. Brodzińskiej, I. Roszak, M. Hołowczak, M. Tomczyk, H. Kanyi – Maina, M. Augustyniak i Z. Wilczyńskiej – Mazurek pojechało 8.11.2018 r. na wycieczkę do kina w Zielonej Górze.

Pierwszym punktem programu był gorący posiłek w pizzerii „Biesiadowo”. Następnie spacerowaliśmy deptakiem po centrum Zielonej Góry, podziwialiśmy piękno budynków, m. in. Teatr Lubuski, ratusz, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz kościoły. Na trasie mijaliśmy serię niedużych bachusów ustawianych w różnych miejscach miasta. Zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy pomniku boga wina Bachusa.