Początek roku szkolnego 2017/18
Piękne chwile ...
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Piosenka w wykonaniu naszych uczniów...
Otwarcie placu zabaw ...
Przedszkolaki miały radość.

20171213 140600W środę13 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły, głównie klasy VII a i II c, wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Oziemkowską, p. Agnieszką Giedrys i p. Raisą Wolańską udali się na wycieczkę do Zielonej Góry.

Najpierw wszyscy udali się do kina Cinema City na film „Listy do M 3”. Po sporej dawce humoru można było również poczuć atmosferę i sens świąt Bożego Narodzenia. Dało się zauważyć, że magia tego czasu to nie tylko drogie prezenty, stół pełen smakołyków, ale przede wszystkim umiejętność wybaczania, bliskość, wspólnota, zgodna rodzina i miłość. Po projekcji każdy wychodził zadowolony.

Okazało się, że większość uczniów nie wyobraża sobie wyjazdu bez posiłku w McDonaldzie. Po zaspokojeniu głodu przez najbardziej potrzebujących uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Głównym celem było zwiedzenie Muzeum Dawnych Tortur i Muzeum Wina. Szczególnie ta pierwsza wzbudziła wiele emocji wśród naszych uczniów.

Muzeum Dawnych Tortur jest stałą galerią Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. To największa w Polsce ekspozycja przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych.

Na wystawie, w mrocznych muzealnych piwnicach, zaprezentowano interesujący zbiór obiektów i replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców. Wrażenie grozy potęgują efekty dźwiękowe towarzyszące zwiedzającym – jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów, płacz kobiet. Ekspozycję wzbogacają grafiki wybitnego rysownika Roberta Jurgi, wykonane specjalnie dla Muzeum, z uwzględnieniem dawnej ikonografii.

Muzeum Dawnych Tortur łączy się też z tragicznym okresem w dziejach Zielonej Góry, kiedy to w połowie XVII wieku spalono na stosie kilkadziesiąt kobiet posądzonych o czary.

Muzeum Wina jest kolejną stałą ekspozycją Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.W czasie lekcji muzealnej uczniowie zapoznali się z dziejami uprawy winnej latorośli w Zielonej Górze od pierwszej wzmianki o jej uprawie (1314 r.) aż po czasy współczesne. Poznali też lokalizację winnic, wytwórni win i koniaków, anegdoty dotyczące właściwości zielonogórskiego wina, dzieje święta Winobrania. Dowiedzieli się, jakie znaczenie miała produkcja wina dla dawnej Zielonej Góry.

   Wizyta w zielonogórskim muzeum potwierdziła, że spotkanie z historią daje wiele możliwość - lepszego zapamiętania treści historycznych, budowania tożsamości lokalnej oraz rozwija u uczniów zainteresowania dziejami państwa polskiego (regionu).

Humory wszystkim dopisywały, więc powrót do domu minął w świetnym nastroju i w miłej atmosferze.