Strona główna

  

11 szprotawa herb  

logo bip 2 fb yt

 

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
Samorząd Szkolny
Pasowanie na ucznia klasy I

27 grudnia po raz pierwszy obchodzone było nowe  święto państwowe  - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego celem jest upamiętnienie powstania z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. W lokalnych obchodach tego wydarzenia uczestniczyła także nasza szkoła.
Inicjatorami uroczystości byli p. Mirosław Gąsik Burmistrz Szprotawy, p. Kamil Hypki Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Oddział Lubuski, p. Jerzy Przybecki Prezes Honorowy oraz p. Cecylia Brodzińska Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szprotawie.
Uroczystość odbyła się w powstającym Parku Narodów w Wiechlicach, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający zryw Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Tu, w wiechlickim parku, w okresie I wojny światowej znajdował się obóz jeniecki, w którym przetrzymywani byli więźniowie z Francji, Anglii, Belgii, Rosji, a także z Polski. Park Narodów w Wiechlicach to miejsce wiecznego spoczynku jeńców wojennych z czasów I i II wojny światowej, którzy nie doczekali upragnionej wolności.


Wydarzenie to miało wyjątkowy i podniosły charakter. Obecne były na nim władze samorządowe miasta i powiatu, radni, przedstawiciele wojska, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, poczty sztandarowe wszystkich szkół gminnych, szprotawscy seniorzy oraz przedstawiciele prasy, radia i telewizji.

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego podniesiono flagę państwową i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie na masztach, przy dźwiękach "Marsylianki" poczty flagowe zawiesiły flagi państw ( francuską, angielską, serbską, rumuńską, belgijską, rosyjską, ukraińską, białoruską, włoską oraz rumuńską),  z których pochodzili przebywający w tym miejscu jeńcy wojenni.  Pod pomnikiem  złożone zostały wiązanki kwiatów, zapalono też znicze, w tym otrzymany specjalnie na tę okazję znicz od Prezesa Rady Ministrów;  wysłuchano okolicznościowych przemówień.
Zmarznięci uczestnicy spotkania mogli po jego zakończeniu liczyć na gorącą grochówkę oraz słodki poczęstunek.
Uroczystość prowadzili nauczyciele: p. Anna Ciołka oraz p. Maciej Siwicki; jak zwykle można też było liczyć na p. Krzysztofa Boczniewicza, który wraz z uczniami przygotował sprzęt nagłaśniający. W pomocy nad przygotowaniem uroczystości brali również udział p. Magdalena Włodarczyk i p. Tadeusz Włodarczyk, pracownicy administracji i obsługi oraz przedstawiciele Rady Rodziców, a p. Krzysztof Zdebelak uwiecznił to wydarzenie na zdjęciach.

   

  

 

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.