Strona główna

  

11 szprotawa herb  

logo bip 2 fb yt

 

Dzień Edukacji Narodowej
Samorząd Szkolny

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyły się dwie uroczystości, tj. otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego oraz 3. Wiechlicka Biesiada Patriotyczna.
I część miała miejsce na Miasteczku Ruchu Drogowego. W jego otwarciu oprócz przedstawicieli władz samorządowych, radnych powiatu i gminy brały udział delegacje szkół z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Szprotawie, szkół podstawowych z terenu gminy, ich dyrektorzy, rowerzyści, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, Urzędu Miejskiego, Rady Rodziców, a także wykonawcy, sponsorzy, przedstawiciele przedsiębiorców, Policji, klubu Moto Szprotawa oraz uczniowie naszej szkoły. Osobom realizującym projekt budowy miasteczka przyświecał jeden zasadniczy cel, aby wszyscy uczniowie Gminy Szprotawa byli świadomymi uczestnikami ruchu drogowego i zawsze bezpiecznie docierali do wyznaczonego miejsca.
Po przemówieniach nastąpiło otwarcia obiektu. Zaproszeni goście, których powitała dyrektor szkoły p. Cecylia Brodzińska, tj. Burmistrz Szprotawy, zastępca Burmistrza, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Starosta dokonali oficjalnego otwarcia poprzez przecięcie wstęgi, a po nim nastąpił pokaz umiejętności rowerowych i quiz. Tę część koordynował p. Krzysztof Zdebelak. W przemówieniach popłynęły słowa podziękowania dla tych wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania Miasteczka Ruchu Drogowego oraz innych inwestycji, jak termomodernizacja szkoły oszacowana na kwotę 8 mln złotych. Pan Mirosław Gąsik oraz Henryk Janowicz podziękowali za możliwość realizacji tych projektów, za stałą gotowość do współpracy Panu Stanisławowi Tomczyszynowi, wicemarszałek z kolei dziękował Burmistrzowi, Staroście i Dyrektorowi za starania o ten projekt, pogratulował skuteczności w pozyskiwaniu środków na inwestycje. Wspólnym mianownikiem przemówień był także patriotyzm, sposób jego wyrażania poprzez sumienną pracę, dbałość o język, systematyczność w nauce, działalność na rzecz lokalnej społeczności.

 W trakcie pokazu umiejętności rowerowych, po oficjalnym otwarciu miasteczka dyrektor szkoły, goście oraz uczniowie kl. 5 b wraz z wychowawcą. p. Gabrielą. Laudacką udali się pod Obelisk Powstańców Wielkopolskich 1918/1919, który znajduje się w Parku Narodów w Wiechlicach powstałym pod koniec 2021 r. dzięki staraniom szprotawskiego samorządu i Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wiechlicki park przez lata był miejscem zapomnianym. Teren ten w przeszłości był jednak świadkiem wielkiej historii. W znajdującym się tu w okresie I wojny światowej, obozie jenieckim, przetrzymywani byli m.in. Francuzi, Anglicy, Belgowie. Wśród więźniów obozu byli też i Polacy - uczestnicy wielkopolskiego zrywu z 1918 roku. Wiechlicki park to również miejsce wiecznego spoczynku jeńców wojennych z czasów I i II wojny światowej, którzy nie doczekali upragnionej wolności. To im poświęcony jest pamiątkowy obelisk. Tam zapalono znicze, złożono wieńce i oddano hołd poległym powstańcom.
O godz. 11.00 natomiast w sali gimnastycznej odbyła się już po raz trzeci Biesiada Patriotyczna. Uczennice prowadzące spotkanie nawiązały do historii - powstania wielkopolskiego, które odzyskało dla nas Wielkopolskę i kształtowało tę część granicy zachodniej, powstania śląskiego oraz późniejszych walk w obronie Rzeczypospolitej przed sowiecką napaścią - "Cudzie nad Wisłą", który ukształtował ostatecznie kształt granicy wschodniej.

Na biesiadzie wybrzmiały wiersze: "11 Listopada" , "Katechizm polskiego dziecka" autorstwa Władysława Bełzy - "Kto ty jesteś? Polak mały", patriotyczne pieśni w wykonaniu zarówno przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie, który obecnie występuje pod nazwą zespołu "Magdalenki", jak i uczniów naszej szkoły przygotowanych przez p. Krzysztofa Boczniewicza. Ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości wywarł taniec odzwierciedlający nasze starania na rzecz odzyskania niepodległości i wolności, który z kolei przygotowała p. Magdalena Włodarczyk.
Po wspólnym biesiadowaniu, wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni zarówno przez wykonawców jak i przez publiczność nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym, który miał miejsce na początku uroczystości. I miejsce zajął Szymon Misterkiewicz, a trzy miejsca II: Irena Roszak, Laura Jackiewicz i Anna Rogodzińska. Jednak upominki za udział w konkursie otrzymali wszyscy jego uczestnicy.
Wicedyrektor szkoły p. Gabriela Laudacka podziękowała sponsorom tej uroczystości, tj. p. Sylwestrowi Michalakowi, p. Marcinowi Matuszczakowi, p. Cecylii Brodzińskiej, p. Andrzejowi Brojanowskiemu, firmie Hydro – Eco, Sołectwu Bobrowice, Wiechlice, Pasterzowice oraz Radzie Rodziców działającej przy szkole, a także nauczycielom tworzącym to wydarzenie.
To był dzień pełen niezapomnianych przeżyć i emocji.

 

 

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.