Portrety

Tywoniuk 4Dawid Tywoniuk to uczeń klasy IV a. Jego pasją jest szycie na maszynie, którą zna od podszewki. O funkcjonowaniu tego urządzenia wie dosłownie wszystko, potrafi go naprawić, nazwać wszystkie części. Wie, co to bębenek, szpula nawijająca, szpulownik, szarpacz, stopka, igielnica, igła, silnik i rozrusznik nożny. Pierwszą rzeczą, która uszył samodzielnie, była poszewka na poduszkę; miał wtedy 6 lat. Teraz szyje wszystko, tzn. spodnie, koszule, poduszki, poszewki. Szył nawet kołdrę w pracy u mamy w firmie „Martpol”. A jak zaczęła się jego przygoda z tym urządzeniem? Pewnego razu dostrzegł maszynę, która schowana była w szafie brata. Zaintrygowany wyciągnął ją i zapytał mamę, do czego służy. Od tej pory towarzyszy mu niemal każdego dnia. Maszynę, na której szyje, kupił za własne oszczędności. Ma też przemysłową podarowaną przez pana Kononowicza, która jest znacznie szybsza, różni się ilością ściegów oraz chwytaczem.

Szycie to nie jedyna pasja czwartoklasisty. Dawid gra też na skrzypcach, które dostał od swojej babci. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale opanowuje tę sztukę zupełnie sam. Korzysta z książek, które kupuje albo w muzycznych sklepach, albo na allegro. Potrafi zagrać „Kurki trzy”, „Lulajże Jezuniu”, czy „Halleluja”. Gra w każdej wolnej chwili, a jego „występy” umilają rodzinne imprezy i spotkania.

55957823 434691427285387 3738552079484977152 n 1Ania Stachura jest uczennicą klasy III a gimnazjum. Wyróżnia się tym, że uwielbia uczyć się języków obcych. I to jakich? Oprócz popularnego języka angielskiego lubi też japoński. Każdą wolną chwilę od klasy I gimnazjum poświęca na rozwijanie swojej pasji. Uczy się zupełnie samodzielnie, nie pobiera żadnych korepetycji. By doskonale opanować język angielski, słucha muzyki w tym języku, ogląda seriale i filmy, zapisuje słówka do specjalnego zeszytu oraz ich wymowę. Czasem też mówi do siebie i nagrywa to, a zaraz potem sprawdza poprawność wymowy. Rozmawia też po angielsku ze znajomymi w internecie. Stara się być systematyczna i pracuje niemalże codziennie, ale najwięcej czasu na pasję ma w weekendy.

Oprócz języka angielskiego uczy się też  japońskiego, ponieważ już od dziecka interesowała ją Japonia oraz jej kultura. Korzysta z podręcznika z ćwiczeniami, który dostała od swoich rodziców na święta. Słucha również muzyki i ogląda tzw. japońskie dramy, bo jak najlepiej chce opanować język, by spełnić swoje marzenie - odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni.

Ania może być wzorem determinacji w dążeniu do celu. Wierzymy więc, że spełni się  jej marzenie związane z podróżą na kontynent azjatycki. Za realizację tego marzenia trzymamy mocno kciuki!

24131072 1174592189239688 4259116955666088652 nHubert Trościanka to uczeń klasy VI a. Jego pasją jest uprawianie sportu. Na razie nie ma ulubionej dyscypliny, bo lubi wszystkie – biega, skacze wzwyż, w dal, rzuca oszczepem, piłką palantową, biega przez płotki.

Sukcesy także nie są z jednej dyscypliny, lecz z różnych. Do jego największych należy zdobycie tytułu Mistrza Polski w czwórboju lekkoatletycznym w 2017 r. (rzut piłeczką palantową, skok wzwyż, bieg na 1000 m i 60 m), Mistrza Polski w skoku wzwyż, także w roku 2017 oraz zajęcie III m w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych w lutym br. Hubert od klasy III szkoły podstawowej nieustannie staje na podium w Biegu Dziadoszan. Z okazji 20 – lecia powstania „Lotniska” uczestniczył w zawodach, w których zajął dwa razy III miejsce, a raz miejsce II (biegi i rzut oszczepem). W ubiegłym roku wziął również udział w Mistrzostwach Polski w skoku wzwyż w wyższej kategorii, w której zajął V miejsce, a w swojej kategorii - miejsce I. Bieg Mikołajkowy we Wschowie, bieg w Nowej Soli na Dzień Krasnala, mityng na cześć spotkania Ottona III z Bolesławem Chrobrym to kolejne imprezy, w których wziął udział. W rzucie oszczepem zajął III miejsce, mimo że zmagał się z uczestnikami z kategorii wyższej o 3 stopnie.

41611840 271096780393199 3373078954192666624 nOla Małyniak to uczennica klasy III a gimnazjum. Wśród innych uczniów wyróżnia się tym, że uwielbia śpiewać. Miłość do muzyki zaczęła się u niej dość wcześnie. Będąc małą dziewczynką, śpiewała do okna w nieistniejącym języku. Sama wymyślała teksty swoich piosenek i muzykę do nich. Jej talent odkryła Zuzia - koleżanka z klasy, która zachęciła ją do pójścia na scholę. Było to w klasie III szkoły podstawowej. Spodobało się jej tam, więc systematycznie zaczęła pojawiać się w kościele; w scholi śpiewa do dziś. Nie mogła też zostać niezauważona w szkole. Odkrył nią nauczyciel muzyki pan Krzysztof Boczniewicz, który zaproponował uczęszczanie na zajęcia wokalne kształcące głos. Ola zaczęła uatrakcyjniać swoimi występami szkolne apele i imprezy. Nauczyciele i uczniowie na długo zapewne będą pamiętać przepięknie zaśpiewaną „Kolęda dla nieobecnych” czy „Kantyczkę z lotu ptaka” zaprezentowaną podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci powstańców wielkopolskich.

IMG 20180530 142054 545Adam Komisaruk jest uczniem klasy II a gimnazjum. Uczniem niezwykle pracowitym. W ubiegłym roku, po sześciu latach nauki, ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Szprotawie. Uczył się gry na skrzypcach, a jego występy niejednokrotnie uatrakcyjniały szkolne apele. Jeszcze w trakcie trwania szkoły muzycznej ogromną satysfakcję zaczęła mu sprawiać jazda na rowerze. W końcu zainteresował się nią na dobre i rozpoczął treningi. Na co dzień trenuje BMX racing oraz dodatkowo 4x , czyli four cross. BMX –y od niedawna są w Polsce dyscypliną olimpijską.
Sport ten polega na ściganiu się na czas ( indywidualna jazda ) lub z innymi zawodnikami po torze pełnym hopek o różnej skali trudności, które zawodnicy muszą pokonać różnymi technikami. BMX racing wymaga dobrego przygotowania technicznego jak i dobrej kondycji, motoryki oraz sprytu.
W FourCross rowery są większe (MTB). Zasada jest podobna, ale teren już trudniejszy, przeważnie o dużym spadku; również przeszkody są bardziej przystosowane do długich i wysokich lotów.
Adam trenuje w Nowej Soli; to niestety najbliższy tor, ale też najlepszy w Polsce . Do odległego o 27 km miasta dojeżdża dwa, trzy razy w tygodniu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji w tym roku udało mu się spełnić swoje marzenie - dostał się do kadry narodowej. Czeka go dużo startów i treningów w kraju i za granicą.
Jego osiągnięcia:

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.