Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium we Wrocławiu
Uczniowie z klasy II a, III b oraz kilkoro uczniów z klasy III a 16 maja odwiedzili Wrocław. Swoją całodniową wycieczkę rozpoczęli od przejazdu autokarem po Wrocławiu i zapoznaniu się z ważniejszymi budynkami miasta, jego infrastrukturą, rodzajami komunikacji miejskiej. W drodze do Wrocławia dzieci podziwiały krajobraz Niziny Śląskiej, ciekawe obiekty oraz miejscowości na trasie przejazdu. Wycieczkę zaczęli spacerem po Ogrodzie Zoologicznym oraz Afrykarium. Dzieci z zaciekawieniem podziwiały zwierzęta, kupowały pamiątki. Szczególnym powodzeniem cieszyło się AFRYKARIUM, dzieciniec zwierzęcy oraz zwierzęta sawanny – żyrafy, strusie, słonie, nosorożce, zebry. Następnie uczniowie odbyli krótki spacer przez Park Szczytnicki, obserwowali Halę 100 – lecia, iglicę i fontanny. Na koniec wycieczki odbyli spacer po Rynku Starego Miasta, gdzie podziwiali zabudowę – ratusz, kamieniczki, krasnoludki oraz mieli możliwość zakupienia i spożycia posiłku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy wrócili do domu.
Czytaj więcej: Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium we Wrocławiu
Konkurs gminny ,,Mistrz pięknego czytania”
12 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbył się gminny konkurs ,,Mistrz pięknego czytania”. Uczniowie byli podzielenia na trzy kategorie wiekowe: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8. Każdy uczestnik losował numer i otrzymywał książkę, z której musiał przeczytać wskazany fragment bez uprzedniego przygotowania. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymali Mateusz Langier i Oliwier Steinke.
Gratulujemy!
Puchar Dyrektora 1. Oddziału PKO BP w Szprotawie u nas!
6 maja 2022 mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć w Międzyszkolnym Turnieju o Puchar Dyrektora 1. Oddziału PKO BP w Szprotawie ”Ekonomiczne główkowanie z SKO” , który został zorganizowany przez panią Monikę Twardziak -Kocik, opiekuna SKO ze Szkoły nr 2 w Szprotawie we współpracy z 1. Oddziałem PKO BP w Szprotawie.
W turnieju wzięło udział 11 drużyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIIa: Pola Dąbska, Alicja Nowak i Leon Wójcik przygotowani przez panią Danutę Irek i Aleksandrę Słabuszewską.
SKO-wicze rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych oraz dotyczących znajomości ekonomii, bankowości i matematyki. Zabawa była przednia, emocje związane z rozwiązywanymi zadaniami ogromne! Po rozegraniu 7. konkurencji nastąpił czas na ogłoszenie wyników turnieju i rozdanie nagród, o które zadbał Pan Dyrektor Czesław Szczepanik wraz z Panią Urszulą Langier. Z ogromną radością dowiedzieliśmy się, że zajęliśmy I miejsce oraz otrzymaliśmy Puchar Przechodni Dyrektora 1. Oddziału PKO BP w Szprotawie. II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pokonując w dogrywce uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, którym przypadło III miejsce w turnieju. Wyróżnienie zostało przyznane zespołowi SKO-wiczów z SOSW w Szprotawie. Pozostali SKO-wicze również zostali nagrodzeni gadżetami SKO za udział w tym konkursie.
Oczywiście nie zabrakło też maskotki SKO – Żyrafki Lokatki ,która wraz z uczestnikami konkursu została uwieczniona na zdjęciach.
Magiczna księga
Z okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Magiczna księga”, który przedstawiła grupa z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Spektakl odbył się w MBP filia Wiechlice. Opowiadał on historię małego króliczka, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, żeby czytał książki. Uważał to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Jednak pewnego razu podczas spaceru króliczek odnajduje przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudzi, postanawia poczytać. W trakcie czytania przenosi się do świata bajek. W ten sposób poznaje historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Króliczkowi ciężko jest się rozstać z księgą. Czytanie bowiem bardzo mu się spodobało i postanawia częściej odwiedzać bibliotekę. I tak rozpoczyna się jego fantastyczna przygoda z książkami.
Spektakl był bardzo zabawny i pouczający. Spodobał się uczniom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.
Kolejne spotkanie z radiem
9 maja br. gościliśmy w murach naszej szkoły Radio Zachód. Dziennikarka p. Elżbieta Wozowczyk – Leszko oraz realizator techniczny p. Paweł Kotarba przyjechali do naszej szkoły na zaproszenie polonistki p. Anny Ciołki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII a.
To druga wizyta Radia Zachód w murach naszej szkoły i jednocześnie fantastyczna przygoda dla uczniów. Dzięki opowieściom p. Elżbiety uczniowie poznali specyfikę pracy dziennikarza, proces powstawania reportażu, źródła informacji dziennikarskiej czy różnice między pracą dziennikarza a reportażysty. Poznali też nieznane dotąd terminy jak kolaudacja, lista montażowa, kim jest realizator dźwięku, jakie są wady i zalety tego zawodu. Dziennikarka odpowiadała też na pytania uczniów. Uczestnicy spotkania mogli zatem dowiedzieć się, kto może pracować w radiu, jakie trzeba mieć wykształcenie, jakie umiejętności i predyspozycje.
Wiechlicka Biesiada Patriotyczna
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się w naszej szkole Wiechlicka Biesiada Patriotyczna. Jej uczestnikami byli oprócz społeczności szkolnej seniorzy z Polskiego Związku Emerystów Rencistów i Inwalidów, zespół „Magdalenki”, Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku, przedstawiciele organu prowadzącego oraz radni.
Uroczysty apel w formie biesiady patriotycznej odbył się po raz trzeci. Zaproszeni goście odwiedzili naszą szkołę, by wspólnie świętować kolejną rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Uczestnicy spotkania zachęceni przez dyrektora szkoły, która odczytała Preambułę do Konstytucji RP z 1997 roku, do szanowania i przestrzegania konstytucji obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą XVIII – wiecznych wydarzeń majowych, oddali hołd minutą ciszy ofiarom i poszkodowanym w wojnie na Ukrainie oraz wzięli udział we wspólnej biesiadzie mającej charakter pokoleniowy.
„Spotkania Młodych z folklorem”
Wiosna tego roku sprzyja rozwojowi kultury i sztuki ludowej w gminie Szprotawa. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczął się projekt „Spotkania Młodych z folklorem”, który jest finansowany ze środków Zarządu Województwa Lubuskiego. Projekt jest przygotowany i realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Szprotawa.
Celem projektu jest wspieranie twórczości i tradycji ludowej poprzez propagowanie folkloru z terenu województwa lubuskiego, a także narodowej kultury ludowej. Promowanie lokalnych tradycji poprzez zaangażowanie młodzieży na rzecz ocalenia zanikającej kultury muzyki, tańca i folkloru, wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, propagowanie kultury mniejszości narodowych, a także wspieranie rozwoju talentów i pasji dzieci i młodzieży.
W ramach projektu na terenie Szkoły Podstawowej w Wiechlicach odbywać się będą zajęcia taneczne i wokalno-instrumentalne o tematyce ludowej. Uczestnikami będą starsi uczniowie szkół podstawowych oraz średnich z terenu Powiatu Żagańskiego, Żarskiego i Nowosolskiego. Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli ze szkoły Podstawowej w Wiechlicach oraz przez instruktorów z Akademii Tradycji w Zielonej Górze. Projekt zakłada, że obcowanie z muzyką i tańcem ludowym rozbudzi wśród młodego pokolenia poczucie przynależności narodowej i etnicznej oraz tolerancji wobec innych kultur, a także rozwinie zainteresowania historią i tradycjami ludowymi. Końcowym efektem projektu będzie Młodzieżowy Festiwal Folkloru dla grup tanecznych, zespołów wokalnych i solistów z Powiatu Żagańskiego, Żarskiego i Nowosolskiego, wykonujących taniec i muzykę ludową, w tym muzykę i taniec mniejszości narodowych i etnicznych.
Konkurs czytelniczy ,,Mistrz pięknego czytania”
W szkole odbył się konkurs czytelniczy a‘ vista, czyli czytanie bez przygotowania. Zadaniem uczniów było wybranie dowolnego fragmentu z książki, które przygotował nauczyciel biblioteki szkolnej zgodnie z kategorią wiekową, tj. dla klas 1-3, 4-6, i 7-8. Uczniowie czytali wybrany fragment na głos. Komisja w składzie: p. Iwona Hajduk i p. Marlena Grzejdziak spośród wszystkich uczniów wyłoniła ,,Mistrzów pięknego czytania”. W kategorii I zwyciężyła Alicja Nowak z klasy 3 a, w kategorii II Mateusz Langier z klasy 5 a, a w kategorii III Monika Hilbrant z klasy 8 a. Pamiątkowe dyplomy i książki wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Cecylia Brodzińska. Gratulujemy!
Czytaj więcej: Konkurs czytelniczy ,,Mistrz pięknego czytania”