Biblioteka

Z okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Magiczna księga”, który przedstawiła grupa z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Spektakl odbył się w MBP filia Wiechlice. Opowiadał on historię małego króliczka, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, żeby czytał książki. Uważał to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Jednak pewnego razu podczas spaceru króliczek odnajduje przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudzi, postanawia poczytać. W trakcie czytania przenosi się do świata bajek. W ten sposób poznaje historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Króliczkowi ciężko jest się rozstać z księgą. Czytanie bowiem bardzo mu się spodobało i postanawia częściej odwiedzać bibliotekę. I tak rozpoczyna się jego fantastyczna przygoda z książkami.

Spektakl był bardzo zabawny i pouczający. Spodobał się uczniom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

W szkole odbył się konkurs czytelniczy a‘ vista, czyli czytanie bez przygotowania. Zadaniem uczniów było wybranie dowolnego fragmentu z książki, które przygotował nauczyciel biblioteki szkolnej zgodnie z kategorią wiekową, tj. dla klas 1-3, 4-6, i 7-8. Uczniowie czytali wybrany fragment na głos. Komisja w składzie: p. Iwona Hajduk i p. Marlena Grzejdziak spośród wszystkich uczniów wyłoniła ,,Mistrzów pięknego czytania”. W kategorii I  zwyciężyła Alicja Nowak z  klasy 3 a, w kategorii II  Mateusz Langier z klasy 5 a, a w kategorii III Monika Hilbrant  z klasy 8 a.  Pamiątkowe dyplomy i książki wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Cecylia Brodzińska. Gratulujemy!

21 marca obchodzimy pierwszy Dzień Wiosny, ale tego samego dnia corocznie obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji. – święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i propagowania poezji na całym świecie. Z tej okazji w naszej szkole młodsi uczniowie mogli posłuchać wierszy o wiośnie czytanych przez zaproszonego gościa z MBP filia w Wiechlicach panią Magdalenę.

Uczniowie klasy 1a w piątek 19.11.2021 roku zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Nauczyciel bibliotekarz pani Irena Boczniewicz przywitała panią dyrektor Cecylię Brodzińską, panią wicedyrektor Alicję Pachlińską, wychowawcę klasy panią Dorotę Górską, panią Mirabelę Hołowczak oraz pierwszoklasistów.Zapoznała nowych czytelników z regulaminem, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy wypożyczać książki i zachowywać się w bibliotece szkolnej. Pierwszoklasiści pilnie słuchali i odpowiadali na zadawane pytania. Następnie uczniowie klasy 4b zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom krótkie przedstawienie pt.,,Prośba książki”. Pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami, jak należy dbać o książki i czego nie robić, żeby jej nie zniszczyć. Wyzwanie: ,,Czas na zagadki” zaliczyli na szóstkę, odgadując postaci z bajek. Pani dyrektor Cecylia Brodzińska uroczyście pasowała uczniów na czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści ślubowali, że będą książki szanować i obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Na pamiątkę tej uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy, lizaki oraz książki, które szkoła otrzymała z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii: ,,Mała książka- wielki człowiek”. Gratulujemy pierwszoklasistom wstąpienia do grona szkolnych czytelników. Pamiętajcie, biblioteka zawsze na was czeka!

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną pt. ,,Twoja twarz jest mi znajoma”. Na tablicy znajdowało się 15 ilustracji przestawiających bohaterów z lektur szkolnych. Zadaniem uczestników było napisanie na karcie odpowiedzi pod odpowiednim numerem z ilustracji  imienia bohatera. Bezbłędnie odpowiedziała Tatiana Trościanka z klasy 5a i zajęła I miejsce. Michał Suchecki z klasy 8c uklasyfikował się na II miejscu, a III miejsce zdobył Karol Borczuk z klasy 7a. Gratulujemy zwycięzcom!