Biblioteka

Uczniowie klasy 1a w piątek 19.11.2021 roku zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Nauczyciel bibliotekarz pani Irena Boczniewicz przywitała panią dyrektor Cecylię Brodzińską, panią wicedyrektor Alicję Pachlińską, wychowawcę klasy panią Dorotę Górską, panią Mirabelę Hołowczak oraz pierwszoklasistów.Zapoznała nowych czytelników z regulaminem, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy wypożyczać książki i zachowywać się w bibliotece szkolnej. Pierwszoklasiści pilnie słuchali i odpowiadali na zadawane pytania. Następnie uczniowie klasy 4b zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom krótkie przedstawienie pt.,,Prośba książki”. Pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami, jak należy dbać o książki i czego nie robić, żeby jej nie zniszczyć. Wyzwanie: ,,Czas na zagadki” zaliczyli na szóstkę, odgadując postaci z bajek. Pani dyrektor Cecylia Brodzińska uroczyście pasowała uczniów na czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści ślubowali, że będą książki szanować i obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Na pamiątkę tej uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy, lizaki oraz książki, które szkoła otrzymała z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii: ,,Mała książka- wielki człowiek”. Gratulujemy pierwszoklasistom wstąpienia do grona szkolnych czytelników. Pamiętajcie, biblioteka zawsze na was czeka!

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną pt. ,,Twoja twarz jest mi znajoma”. Na tablicy znajdowało się 15 ilustracji przestawiających bohaterów z lektur szkolnych. Zadaniem uczestników było napisanie na karcie odpowiedzi pod odpowiednim numerem z ilustracji  imienia bohatera. Bezbłędnie odpowiedziała Tatiana Trościanka z klasy 5a i zajęła I miejsce. Michał Suchecki z klasy 8c uklasyfikował się na II miejscu, a III miejsce zdobył Karol Borczuk z klasy 7a. Gratulujemy zwycięzcom!

28 października 2021 r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiechlicach odbyło się spotkanie autorskie. Gościliśmy autorkę książek dla dzieci panią Renatę Piątkowską, której towarzyszyła autorka audiobooków Malwina Kożurno. W wydarzeniu brali udział uczniowie klasy 8c. Pisarka opowiadała o życiu bohaterki swojej książki pt. ”Która to Malala?” – Malali Yousafzai, laureatce pokojowej Nagrody Nobla. Dzięki bohaterce poznajemy współczesne życie i temat wojny domowej w Pakistanie, która nie oszczędza również dzieci. Książka może być cenną lekcją dla tych, dla których obowiązek edukacji często jest przykrą koniecznością. Malala i jej koleżanki położyły bowiem własne życie na szali, by wywalczyć prawo do pobierania nauki i tym samym zapewnić sobie szansę na lepsze życie. Autorka przybliżyła również dwie inne  książki: ,,Dzieci, których nie ma” (jej  przesłaniem jest potrzeba ocalenia od zapomnienia wydarzeń w obozie dla polskich dzieci w Łodzi)  oraz ,,Hebanowe serce” - przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki.

Spotkanie z autorką książek było bardzo inspirujące, zachęcające do czytania powieści. Pozwoliło zrozumieć tych, którzy każdego dnia żyją w strachu o życie swoje i swoich bliskich.

przerwa na czytanieCała społeczność szkolna po raz kolejny podjęła się wyzwania bicia rekordu akcji ,,Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz kolejny zorganizowała tę ogólnopolską kampanię czytelniczą. Mogły w niej wziąć udział wszystkie typy szkół . Wśród celów akcji wymienić należy następujące: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W efekcie akcja skupiła 191 osób. Miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również pani dyrektor, wicedyrektor i nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę.

Konkurs plastyczny ogłoszony przez bibliotekę szkolną pt. ,,Tęczowa mądra sowa” rozstrzygnięty!. W konkursie wzięło udział 48 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ładne, ale uczniowie klas 1-3 poprzez głosowanie musieli zdecydować, która praca plastyczna jest najładniejsza. Po skrupulatnym przeliczeniu głosów zwycięzcami zostali: 1 miejsce - Mateusz Szlachetko, klasa 3a - 18 głosów, 2 miejsce- Natan Druciarek, klasa 2a – 12 głosów, 3 miejsce- Amadeusz Ziętek, klasa 2a i Joanna Szmajda- klasa 3a – 10 głosów. Wyróżnienie otrzymał Tymoteusz Sobolak z klasy 3a. Gratulujemy!