Biblioteka

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jak co roku przypada na 29 września. W tym roku uczniowie klas 1-3 wysłuchali fragmentów ciekawych książek czytanych na głos przez panią wicedyrektor Gabrielę Laudacką oraz uczniów klasy 8b -  Milenę Kaczmarczyk, Mateusza Konieczka i Oliwiera Steinke. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz pozwalają przeżyć wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest okazją do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, rodzicami, dziadkami, kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia. Zachęcamy wszystkich do wspólnego głośnego czytania w każdej wolnej chwili.

W sobotę 3 września 2022 r.  w całej Polsce i poza granicami państwa odbyło się już po raz 11. Narodowe Czytanie. Wydarzenie kulturalne, którego celem jest promocja czytelnictwa i polskiej kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie zorganizowała tegoroczne Narodowe Czytanie w sobotnie południe na dziedzińcu klasztoru Magdalenek. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza czytały dzieci i młodzież ze szkół oraz zaproszeni goście. Naszą szkołę reprezentował Oliwier Steinke z klasy 8b.
Nasza szkoła również  po raz kolejny włączyła się w obchody Narodowego Czytania, które odbyły się w poniedziałek 05.09.br. w holu szkoły. W tym roku utwory polskiego wieszcza zaprezentowały - pani dyrektor Cecylia Brodzińska, wicedyrektor Gabriela Laudacka oraz nauczyciele - Anna Ciołka, Małgorzata Oziemkowska i Irena Boczniewicz.

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy w maju Tydzień Bibliotek. Hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek 2022 r. było „Biblioteka - świat w jednym miejscu”. W tym czasie zorganizowany został kiermasz książki z wydawnictwa ,,Drugi Tom”. Uczniowie chętnie przychodzili do biblioteki i to nie tylko po lektury i książki do czytania. Były zajęcia plastyczne, można było skorzystać z komputerów, porozmawiać z kolegami i koleżankami albo poczytać młodszym dzieciom. Monika Hilbrant szkolny ,,Mistrz pięknego czytania” odwiedziła grupy przedszkolne i zapoznała ich z przygodami  "Detektyw Melani Kury”. Dzieciom bardzo się podobało i podziękowały starszej koleżance brawami.

Z okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Magiczna księga”, który przedstawiła grupa z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Spektakl odbył się w MBP filia Wiechlice. Opowiadał on historię małego króliczka, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, żeby czytał książki. Uważał to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Jednak pewnego razu podczas spaceru króliczek odnajduje przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudzi, postanawia poczytać. W trakcie czytania przenosi się do świata bajek. W ten sposób poznaje historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Króliczkowi ciężko jest się rozstać z księgą. Czytanie bowiem bardzo mu się spodobało i postanawia częściej odwiedzać bibliotekę. I tak rozpoczyna się jego fantastyczna przygoda z książkami.

Spektakl był bardzo zabawny i pouczający. Spodobał się uczniom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

W szkole odbył się konkurs czytelniczy a‘ vista, czyli czytanie bez przygotowania. Zadaniem uczniów było wybranie dowolnego fragmentu z książki, które przygotował nauczyciel biblioteki szkolnej zgodnie z kategorią wiekową, tj. dla klas 1-3, 4-6, i 7-8. Uczniowie czytali wybrany fragment na głos. Komisja w składzie: p. Iwona Hajduk i p. Marlena Grzejdziak spośród wszystkich uczniów wyłoniła ,,Mistrzów pięknego czytania”. W kategorii I  zwyciężyła Alicja Nowak z  klasy 3 a, w kategorii II  Mateusz Langier z klasy 5 a, a w kategorii III Monika Hilbrant  z klasy 8 a.  Pamiątkowe dyplomy i książki wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Cecylia Brodzińska. Gratulujemy!