Wycieczki

Wycieczka Boleslawiec 041Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej mieli przyjemność brać udział w wycieczce, która przybliżyła im miejsca pracy i zawody wykonywane w manufakturze ceramiki oraz w wojsku. Wycieczka została zorganizowana przez pana K. Zdebelaka wraz z wychowawcami klas VII - panią Beatą Bartkowiak, Aleksandrą Słabuszewską i panem Stanisławem Rosołem.

Młodzież dowiedziała się, jak wygląda praca w manufakturze ceramiki w Bolesławcu. Uczniowie mogli obserwować proces wytwarzania ceramiki, w jaki sposób formowane są naczynia, z jakich narzędzi korzystają rzemieślnicy. Przewodniczka przybliżyła dzieciom historię ceramiki i manufaktury oraz opowiedziała, w jaki sposób pracują osoby w niej zatrudnione i ile ich jest,  jakie trzeba mieć kwalifikacje, jak wygląda dystrybucja przygotowanych produktów oraz  jak przebiega proces malowania i wypalania naczyń. Opowiadanie o tych tajnikach było połączone ze spacerem po halach produkcyjnych. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, łączące praktyczną wiedzę z teorią. Uczniowie byli zachwyceni pięknymi ręcznie wykonanymi produktami. Część uczniów postanowiła też zakupić pamiątkowe rzeczy wykonane w manufakturze.

 

Następnie odwiedziliśmy siedzibę wojsk polskich, w której stacjonują wojska amerykańskie. Uczniowie kolejny raz mieli możliwość zaobserwować i w praktyczny sposób doświadczyć elementów pracy w wojsku. Doświadczeni żołnierze przedstawili część sprzętu wojskowego, na którym pracują i  ćwiczą na poligonie. Odpowiadali też na pytania uczniów dotyczące ich pracy i sprzętu. Młodzież bardzo chętnie oglądała sprzęt wojskowy, sprawdzała, jak działają karabiny oraz pojazdy opancerzone. Mieliśmy też możliwość rozmawiania z przedstawicielami armii amerykańskiej, którzy chętnie udzielali nam odpowiedzi. Uczniowie wraz z opiekunami zaprosili przedstawicieli żołnierzy wojsk amerykańskich do naszej szkoły - czekamy z niecierpliwością na wizytę. Wspaniałą pamiątką z tej wizyty są zdjęcia, które wykonaliśmy podczas spotkania z żołnierzami. Po kilku godzinach na dworze z przyjemnością zjedliśmy ciepły i pożywny posiłek w wojskowej kantynie, na który zaprosili nasz żołnierze wojsk amerykańskich.

Wycieczka ta przybliżyła naszym uczniom różne zawody, pozwoliła też zastanowić się im, jakie predyspozycje trzeba mieć, aby wykonywać konkretne prace. Niektórzy z uczestników wycieczki definitywnie stwierdzili, że wojsko i praca żołnierza jest drogą, którą chcieliby podążać.

 

Połącz się z nami

Kontakt

tel/fax: 68 376 75 53
ul. Brzozowa 17 67-300 Szprotawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30.