Egzaminy

Egzaminy mogą odbywać się w ciągu roku całego roku szkolnego. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że uczniowie w różnym tempie są w stanie przygotować się do egzaminów i chcą/mogą/są gotowi, by zdawać egzamin w każdym momencie roku szkolnego. Wystarczy umówić się na dogodny termin z nauczycielem przedmiotu.
Egzaminy przeprowadzane w przyjaznej, życzliwej atmosferze stacjonarnie w szkole lub w trybie on-line.
Terminy oraz tryb egzaminów ustalamy wspólnie, dostosowujemy je do wzajemnych potrzeb. Egzaminy można zdawać w dogodnym dla siebie czasie, przez cały rok szkolny.
Informację zwrotną na temat przebiegu egzaminu, jego wyniku, postępów ucznia, mocnych stron oraz obszarów do pracy – drogą mailową otrzymuje uczeń oraz rodzic, po zrealizowanym egzaminie.
Każdego ucznia obowiązują egzaminy pisemne i ustne. W klasach 1-3 egzaminy mają formę zabawy, luźnej rozmowy, podczas której uczniowie wykonują zadania pisemne, ustne, które następnie ocenia nauczyciel. W klasach starszych najpierw (zazwyczaj) podchodzi się do egzaminu pisemnego. Egzamin pisemny ma zazwyczaj formę testu z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. Czas trwania egzaminu pisemnego przewidziany jest na 60 minut. Kolejna część to egzamin ustny (około 30 min.), podczas którego uczeń może się pochwalić tym, co robił w ramach danego przedmiotu w danym roku, pokazać materiały, prezentacje, makiety itp. Dopuszczalna jest również część ustana, czyli takie dopytanie, uzupełnienie treści pisemnej z materiałów zagadnień, które uczeń zna wcześniej i z których losuje 3 zagadnienia. Wystawiając ocenę, egzaminator bierze pod uwagę wyniki zarówno z części pisemnej, jak i ustnej. Ocena końcowa nie jest średnią z obu części egzaminu. To raczej ocena tego, co dany uczeń zaprezentował, bo trudno ocenić wiedzę podczas jednego spotkania.
Atmosfera podczas egzaminów jest przyjazna i pełna szacunku w stosunku do ucznia. Nie zależy nam na udowadnianiu, że uczeń czegoś nie opanował, wręcz przeciwnie, chcemy pokazać, jak wiele udało mu się zrobić w ciągu roku/okresu.
W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej z egzaminu klasyfikacyjnego, uczeń ma możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w ostatnim tygodniu ferii letnich.