Historia szkoły

Istnieją wydarzenia, które zachowuje się w pamięci na stałe. Daty, które powracają, ożywają, które się wspomina. Datą taką dla Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach jest styczeń 1973 roku, w tym to roku utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną z siedzibą w Henrykowie. Pierwsze kroki stawiano w bardzo trudnych warunkach lokalowych pod kierunkiem p. mgr Mariana Batura, któremu podlegały punkty filialne w Dzikowicach, Cieciszowie, Nowej Koperni, Kartowicach i Dziećmarowcach. Oficjalne otwarcie Zbiorczej Szkoły Gminnej miało miejsce 3 września 1973 r. w Powiatowym Domu Kultury przy udziale władz powiatowych.

Nowo powołaną szkołę ulokowano w Szprotawie przy ulicy Kopernika. Podjęli w niej naukę uczniowie kl. V-VIII rekrutujący się dziewięciu okolicznych wsi (Cieciszów, Dzikowice, Wiechlice, Henryków, Pasterzowice, Szprotawka, Kartowice, Nowa Kopernia, Dziećmiarowice). Uczniowie dowożeni byli autobusami PKS. Młodsze dzieci (kl. I-IV) pozostały w swoich macierzystych szkołach.

Pierwszymi nauczycielami nowo utworzonej szkoły byli:

- Marian Batura-dyrektor

- Janina Mrozek z-ca dyrektora

- Marek Borowiecki

- Halina Chełska

- Wanda Drewniak

- Józefa Frysztak

- Anna Gembara

- Maria Ksenycz

- Janina Kulik

- Maria Lis

- Eliasz Majnicz

- Kazimierz Olejko

- Janina Romaniszyn

- Bronisława Ryszczyńska

- Rozalia Zybek

Ze względu na stan techniczny budynku Zbiorczą Szkołę Gminną we wrześniu 1977r. przeniesiono na okres dwóch lat do budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Niepodległości w Szprotawie. Inauguracja roku szkolnego 1979/80 odbyła się w gmachu szkolnym przy pl. Kościelnym), który służył uczniom przez szereg lat. Od tego momentu Zbiorcza Szkoła Gminna funkcjonuje jako pełna szkoła podstawowa. Zlikwidowano punkty filialne za wyjątkiem Dzikowic. W 1985 r. zniesiono szkoły zbiorcze, w wyniku czego Zbiorcza Szkoła Gminna w Szprotawie przemianowana została na Szkołę Podstawowa nr 3 w Szprotawie.

Z chwilą opuszczenia przez wojska Armii Radzieckiej "Lotniska" w Wiechlicach szkoła weszła w posiadanie budynku szkolnego kształcącego uprzednio młodzież radziecką. Zdewastowany budynek wymagał olbrzymiego nakładu pracy. Zadaniu temu sprostała garstka rodziców, a przede wszystkim nauczyciele i uczniowie, którzy własnym sumptem odmalowali izby lekcyjne, przywrócili do użytku sprzęt szkolny, uporządkowali otoczenie budynku. Tak przygotowana szkoła zaczęła funkcjonować jako Szkoła Podstawowa w Wiechlicach.

Przez ten okres funkcję dyrektorów pełnili kolejno:

- Marian Batura

- Władysław Wojton

- Marian Józefiak

- Elwira Bilińska

- Jacek Machowiak

- Teresa Dąbkowska-Trościanka

Od 1 września 1999 roku rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum nr 3, dzieląc budynek ze Szkołą Podstawową w Wiechlicach.