Szkolne Dni Profilaktyki

W dniach 21.11.2022-02.12.2022 odbyły się w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach  Szkolne Dni Profilaktyki, których tegorocznym głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia bez sięgania po substancje psychoaktywne oraz przede wszystkim:
1) rozwijanie umiejętności komunikowania,
2) rozwijanie kreatywności i pomysłowości,
3) uświadamianie znaczenia i promowanie zdrowego trybu życia,
4) kształtowanie umiejętności radzenia sobie z czasem wolnym, zachęcanie do rozwoju zainteresowań,
5) szerzenie wśród uczniów i rodziców wiedzy na temat znaczenia rozwoju emocjonalnego, a także radzenia sobie z negatywnymi emocjami,
6) uświadomienie szkodliwości palenia papierosów,
7) kształtowanie postawy świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
W organizacji Szkolnych Dni Profilaktyki wykorzystane zostały środki oraz materiały otrzymane z Urzędu Miejskiego w Szprotawie w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł (w tym roku pod hasłem: „Nie czas na nudę”) oraz materiały własne stworzone przez nauczycieli.
Uczniowie brali udział w wielu zajęciach tematycznych prowadzonych przez wychowawców, nauczycieli WDŻ i biologii oraz specjalistów, m in. : zajęcia - „Detektyw – kto pyta nie błądzi”, „Włącz pomysłowość – wyłącz nudę”, „Zdrowe nawyki, zdrowy tryb życia”, „Podróż pełna wyzwań - odkrywamy siebie”, „Trener osobisty - zdrowy tryb życia”, lekcje tematyczne dotyczące profilaktyki palenia tytoniu - „Nie spal się na starcie” oraz „Czy e-papierosy są zdrowsze od zwykłych?”.
W ramach zajęć rozwijających zainteresowania i zadania dodatkowego z biologii uczniowie klas VI – VIII wykonywali plakaty antynikotynowe.
W dniu 28.11.2022 odbyły się dwa spektakle edukacyjno-kabaretowe dla klas I-IV i V-VIII pt: „Bajki na jednej nodze” i „Wielka ucieczka”. Aktorzy przyjechali do Nas specjalnie z Torunia – Grupa T Toruń. Uczniowie byli zachwyceni i bardzo zainteresowani. Tego dnia odbyły się również warsztaty dla IV-V klas pt „Bezpiecznie w Internecie”. Zajęcia prowadziła pani Joanna Górniak – pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szprotawie. Pani Joasia poprowadziła również ważne warsztaty dla klas VI-VII w dniu 02.12.2022 pt „Facebook – dobrodziejstwo czy przekleństwo”.
Nie mogło zabraknąć także konkursu plastycznego pt. „Nie nudzę się, zdrowo i ciekawie spędzam wolny czas” dla klas I – V oraz konkursu wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów dla klas VI - VIII.
W konkursie plastycznym Jury miało nie lada wyzwanie, ponieważ uczniowie wykonali bardzo ciekawe i piękne prace. Dlatego oprócz miejsc na podium (w tym kilku miejsc „ex aequo”), wyłoniliśmy aż cztery wyróżnienia.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas I-III - I miejsce: Milena Kot z klasy III a, II miejsce: Otylia Piotrowska z klasy I a i Julia Wachowska z klasy III a, III miejsce: Anna Niepiekło z klasy II a i Adela Roicka z klasy III a.
Wyróżnienie: Nina Krumbel z klasy I a, Zofia Kaleta z klasy I a, Karolina Szamałek z klasy II a
W kategorii klas IV-V - I miejsce: Justyna Maciaszek z klasy IV b, II miejsce: Denis Bova z klasy V b, III miejsce: Karol Borkowski z klasy V b.
W konkursie wiedzy na temat szkodliwości palenia, który odbył się 1 grudnia 2022r., pomiędzy 20 uczniami, walka również była zacięta. W związku z tym, że różnice punktowe były niewielkie, postanowiliśmy nagrodzić aż 6 osób.
Na podium i tuż za nim stanęła klasa VIIIb - I miejsce zajął Marcel Pietrzak, II miejsce - Maja Kabzińska, III miejsce - Mateusz Huculak, a IV miejsce - Karolina Młynarska. Pozostałe dwie nagrody przypadły - Tatianie Trościance z kl. VIa za V miejsce oraz Kubie Kłos z kl. VIIa za VI miejsce.
Postanowiłyśmy także dodatkowo nagrodzić - Vanessę Sobańską za najlepszy plakat profilaktyczny zniechęcający do palenia tytoniu.
Pani dyrektor Cecylia Brodzińska i pani wicedyrektor Gabriela Laudacka pogratulowały uczniom sukcesów i wręczyły pamiątkowe dyplomy inagrody.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w działania i chętnie brali udział w każdym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że Nasza wspólna praca zaowocuje na przyszłość.
Misja – Szkolne Dni Profilaktyki – WYKONANA!
Dziękujemy!

Zespół koordynatorów Beata Bartkowiak, Natalia Wierzbicka – Werk, Alicja Sikorska, Donata Stępień, Alicja Pachlińska, Emilia Brysik