Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Podczas uroczystego apelu podsumowującego pracę szkoły w roku szkolnym 2021/2022 wyróżniono uczniów najlepszych w nauce, sporcie oraz systematycznie uczęszczających do szkoły.
Na uroczystości zakończenia roku szkolnego najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy wzorowego ucznia, a rodzice listy gratulacyjne. Wyróżnienie, jak co roku, przypadło uczniom, którzy zdobyli średnią co najmniej 6,75 oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. W klasach I – III było ich 1, w klasach IV – VIIII – 5.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu tradycyjnie uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Cecylia Brodzińska, która tradycyjne przemówienie zastąpiła anegdotą o jastrzębiu, motywującą do rozwijania wrodzonych zdolności.Szczególnie ciepło zwróciła się też do absolwentów oraz uczniów przybyłych z objętej wojną Ukrainy. Dyrektor podziękowała nauczycielom, uczniom, Radzie Rodziców, przyjaciołom szkoły, za dobrą współpracę. Życzyła też udanych i bezpiecznych wakacji.
Stypendysta programu " Lubuskie Talenty"
Antoni Dąbski, stypendysta programu " Lubuskie Talenty", pod opieką p. Aleksandry Słabuszewskiej i p. Krzysztofa Zdebelaka stworzył własną autorską bajkę w języku angielskim. Podsumowaniem jego pracy była lekcja z przedszkolakami z grupy p. Małgorzaty Pełechatej. Antek wraz ze swoimi koleżankami Nadią Pruską i Marleną Dąbrowską przygotował przedstawienie na podstawie napisanej przez siebie bajki. Przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w teatrzyku. Na zakończenie Antek przygotował interaktywne zadania dla młodej publiczności, które sprawdzały zrozumienie bajki. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami. Każde dziecko za wspaniałą pracę otrzymało naklejki.
Organizacja zakończenia roku szkolnego 2021/2022
Przyjazd autobusów rano zgodnie z rozkładem jazdy.
Godz. 8 00 - 8 01 – spotkanie z wychowawcami.
Godz. 8 50 – wyjście do kościoła z wychowawcami. Uczniowie, którzy nie wyrażą chęci wyjścia
do kościoła pozostają pod opieką:
- uczniowie klas I-III- p. J. Mastalerz, p. M Oziemkowskiej w klasie nr 69, 44
- uczniowie klas IV- VIII- p. M. Siwickiego, p. A. Słabuszewskiej, p. K. Zawiślak – w klasie nr 1, 2
Godz. 9 00 - Msza Święta, uczniowie znajdują się pod opieką wychowawców.
Bezpośrednio po Mszy Świętej – ustawienie się na boisku, według oznaczeń.
Godz. 10 00 - uroczysty apel
Po apelu - spotkanie w klasach z wychowawcami, rozdanie świadectw, uczniowie miejscowi
po spotkaniu z wychowawcami rozchodzą się do domów,
Do czasu odjazdu autobusów godz. 12.56 (Dzikowice 13.11) uczniami dojeżdżającymi zajmują
się wychowawcy.
Zakończenie I edycji projektu "Umiem pływać"
Pierwszy etap programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” już za nami. W tym roku szkolnym w Gminie Szprotawa projekt ten był realizowany po raz drugi.
W III semestrze tego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie oraz Szkoła Podstawowa w Wiechlicach uczestniczyły w nim jako pierwsze. Uczestniczyło w nich 60 dzieci z najmłodszych klas.
Zajęcia odbywały się na pływalni w Kompleksie Turystyczno - Rekreacyjnym „Arena” w Żaganiu i były prowadzone przez profesjonalnych instruktorów pływania. Podczas zajęć było dużo frajdy, bo przecież wszyscy uczyli się pływać poprzez zabawę. Przyjazna atmosfera, świetne podejście i zaangażowanie instruktorów sprawiały, że nauka wszystkim szła gładko i dawała dużo satysfakcji.
Nauka pływania w grupie poprzez zabawę sprzyjała kontaktom rówieśniczym, ważnym i potrzebnym naszym dzieciom po czasie pandemii, co wpłynęło bardzo pozytywnie na ich psychiczne samopoczucie, doskonaliło zdolności komunikacyjne między dziećmi oraz uczyło samodzielności. Poprzez zajęcia dzieci miały możliwość pokonania lęku i barier związanych z wódą, a tym samym nabyły większej pewności siebie i wiary w swoje możliwości.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i były bardzo zaangażowane w naukę pływania. Sprzyjała temu miła i wspaniała atmosfera. W ramach programu uczniowie nauczyli się również, jak bezpiecznie korzystać z wodnych akwenów w różnych miejscach, jak dbać o zdrowie poprzez właściwe odżywianie i ruch. Wiedzę tę zdobywali podczas zajęć/lekcji warsztatowych prowadzonych przez wychowawców w ramach realizacji prozdrowotnych założeń programu „Umiem pływać”.
Radio Zachód znów w naszej szkole
Kwietniowa wizyta dziennikarzy radia zaowocowała kolejnym spotkaniem. Siódmioklasiści uczestniczyli w nagraniu audycji.
To kolejne spotkanie z dziennikarką p. Elżbietą Wozowczyk – Leszko i Radiem Zachód, w którym wzięła udział klasa VII b. Rozmowę prowadził, przy wsparciu dziennikarki, jeden z uczniów. Mateusz Konieczka pytał rówieśników o edukację w czasie pandemii, rozmawiał o zadach i waletach nauki stacjonarnej i on- line, o przyszłości takiego nauczania. Uczniowie bardzo szczerze mówili o swoich uczuciach, kontaktach rówieśniczych, sposobach radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które pojawiły się w tym czasie. Na pytanie, u kogo szukali wsparcia, mówili o pomocy ze strony rodziców, mamy, taty, ale i Boga. Byli i tacy, którzy ukojenie znajdowali tworzeniu wierszy. Padły pytania dotyczące samej pandemii, czy przerażała ich, czy bali się wirusa i jaki wpływ na ich samopoczucie miały media.
O swoich uczuciach, obawach, a także nauczaniu zdalnym z pespektywy nauczyciela mówiła wychowawczyni klasy i nauczyciel języka polskiego p. Anna Ciołka, a Bogdan, uczeń z Ukrainy, o edukacji w tym czasie w swoim kraju. Głos zabrali również dwaj uczniowie z klasy IV a.
Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że nauczanie zdalne nie jest najlepszą formą uczenia się, dlatego nie chcieliby jego powrotu do polskiej szkoły. Na koniec wybrzmiało ważne przesłanie, by za każdym razem w razie potrzeby nie bać się szukać pomocy i nie obawiać się prosić o tę pomoc dorosłych.
To zapewne nie ostatnie spotkanie z Radiem Zachód.